Smrt v Melantrichově ulici aneb Hotelový host se smutnýma očima
Je začátek srpna roku 1936, ulicemi Prahy se prochází štíhlý muž. Jmenuje se Albert Camus, francouzský spisovatel a publicista. Pozdější držitel Nobelovy ceny za literaturu v Praze prožívá depresivní období. Poslouchejte online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
„Možnost sebevraždy je vrcholem svobody,“ prohlásil spisovatel Albert Camus. Proč se ocitl v Praze? Byl tu se svou první manželkou. Do Česka připlul překvapivě – na kajaku. Albert Camus ale v Praze nebyl šťastný, naráží na jazykovou bariéru a má deprese. Své stavy promítá do pražských toulek.
V dokumentu hovoří Martin Rodan. V pořadu citujeme z knihy Alberta Camuse Šťastná smrt, z jeho knihy Smrt v duši, z biografie Asleyho Latttala, z knihy Setkání s Prahou od Francesca Petrarcy a Allena Gisberga, a ze Zápisníků Alberta Camuse.
Související
-
Pablo Picasso. Porodní bába jej po narození označila za mrtvého, ve třinácti maloval jako génius
Picasso: „Obraz není nikdy próza, je to poezie napsaná ve verších s výtvarnými rýmy.“ Bez fenomenálního malíře by bylo umění 20. století nemyslitelné. Napsal Petr Váně.
-
Umberto Eco. Svým románem Jméno růže stvořil nový literární žánr
Odborný svět ho znal jako profesora sémiotiky, ale celosvětovou slávu mu přinesl fascinující, téměř detektivní román ze středověkého opatství. Napsal Jaroslav Schovanec.
-
František Drtikol. Fotograf aktů a Buddha ze Spořilova
Františku Drtikolovi přineslo slávu fotografování aktů. Umělec a propagátor budhismu chtěl původně malovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.