Smrt na ostrově lovců lebek. Barbaři na válečné stezce, nebo citliví lidé?
Příběh odvážné antropoložky, která našla smysl svého vědeckého zkoumání a života mezi obávanými lovci lebek, už dávno opustil hranice její země. Na největším filipínském ostrově Luzon pod vrchy Kordiller a Sierra Madre dokázala žít mezi lidmi, pro které byl krvavý rituál lovu hlav neodmyslitelnou součástí jejich bytí. Jmenovala se Michelle. Všichni jí ale říkali Shelly. Žila velmi krátce. I tak ale dostala šanci prožít zcela výjimečný osud.
Související
-
Hanzelka a Zikmund. Jak se cestovalo v době, kdy byla mapa luxusem
Že tihle pánové procestovali celý svět, ví každý. Ne každý už ale ví, jak se například orientovali, když cestovali v době, kdy i obyčejná mapa byla luxusem.
-
Emil Holub. Cestovatel, který přivezl do Čech celou africkou domorodou vesnici
Před 174 lety se narodil doktor Emil Holub. Když si v dětství přečetl africké zápisky britského cestovatele Davida Livingstona, měl o svém životě jasno.
-
Svět je pestrý. Je důležité připomínat, co lidi spojuje, říká etnolog Martin Rychlík
Za knihu Dějiny lidí dostal cenu Magnesia Litera. Které lidské odlišnosti ho nejvíce fascinují a je něco, v čem se nelišíme vůbec? A proč je v knize tak důležité číslo 73?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.