Skrze známky se dá potkat lidská duše, říká Vladimír Kořen. Jeho známky Říčan obletěly svět
„Svět politiky a školství jsou dva odlišné světy, v jednu chvíli mi to přestalo dávat smysl, a tak jsem z místa starosty odešel,“ svěřuje se moderátor, publicista a říčanský učitel Vladimír Kořen v Blízkých setkáních. Všechny díly pořadu najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
Během svého říčanského starostování využil i jednu ze svých životních vášní, kterou je filatelie. „Nechal jsem pro Říčany vyrobit osm druhů známek. Chtěl jsem udělat něco příjemného pro sebe i pro lidi. Některé známky dokonce obletěly svět. Je jich docela málo, takže časem budou možná i cenné.“
Známka jako okno do světa
„Skrze známky dokážete poznat celý svět, jeho historii a vládce. Dokážete bloudit po Dálném východě. Známka je oknem do světa, přes ni se dá potkat lidská duše. Navíc je nádherné, když se zavřete, pustíte si příjemnou hudbu a obdivujete svoji sbírku,“ vypráví poutavě říčanský učitel Vladimír Kořen, který dokonce vedl i filatelistický kroužek.
„Mám tendenci vyprávět druhým o zvláštnostech světa. Celý život vlastně nedělám nic jiného, než že ukazuji světy, které jsem měl možnost poznat.“
Odložit biflování
Po tom, co křeslo na radnici opustil, našel zalíbení v učitelském povolání. „Byla to dobrá volba. Na naší škole je skvělá parta lidí a člověk se tam cítí velmi bezpečně. Neskutečně mě to baví.“
Jako největší výzvu pro současné školství vnímá nalézání vztahu mezi rodiči, dětmi a učitelem. „Spousta rodičů žije pořád v představách školy, kterou sami zažili. Přece jen jsme se ale posunuli o pár desítek let jinam. Vývoj si žádá jinou školu, takovou, která je inspirativní a pomáhá dětem spíše v objevování a prožívání než v biflování.“
Proč skončil se starostováním? Co je podle něj v současnosti největší výzvou našeho školství? Co si myslí o známkování? Na jakých projektech se momentálně podílí?
Související
-
Starosta s přehledem úspěšného žurnalisty. Přesně to je Vladimír Kořen
Experimenty jsou mu vlastní a své o tom vědí zejména diváci pořadu České televize Zázraky přírody. Neustále usměvavý moderátor získal v roce 2006 ocenění Česká hlava.
-
Ženy mají jiný styl vedení. Umí bouchnout do stolu, ale i naslouchat, říká nová rektorka UK
„Vím, že nastupuji po silném manažerovi. Ale přicházím s jiným stylem řízení a komunikace. Věřím, že se všechny plány vydaří,“ svěřuje se Milena Králíčková.
-
Maroš Kramár v Zázracích přírody. „Nedělám nic kvůli penězům!“
Úspěšný TV pořad Zázraky přírody těží z humoru, vědomostí, ale i soutěžení mezi moderátory. Úkoly často vyžadují odvahu. Celý rozhovor ve videu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?