Skrze známky se dá potkat lidská duše, říká Vladimír Kořen. Jeho známky Říčan obletěly svět

31. leden 2022

„Svět politiky a školství jsou dva odlišné světy, v jednu chvíli mi to přestalo dávat smysl, a tak jsem z místa starosty odešel,“ svěřuje se moderátor, publicista a říčanský učitel Vladimír Kořen v Blízkých setkáních. Všechny díly pořadu najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

Během svého říčanského starostování využil i jednu ze svých životních vášní, kterou je filatelie. „Nechal jsem pro Říčany vyrobit osm druhů známek. Chtěl jsem udělat něco příjemného pro sebe i pro lidi. Některé známky dokonce obletěly svět. Je jich docela málo, takže časem budou možná i cenné.“ 

Známka jako okno do světa

„Skrze známky dokážete poznat celý svět, jeho historii a vládce. Dokážete bloudit po Dálném východě. Známka je oknem do světa, přes ni se dá potkat lidská duše. Navíc je nádherné, když se zavřete, pustíte si příjemnou hudbu a obdivujete svoji sbírku,“ vypráví poutavě říčanský učitel Vladimír Kořen, který dokonce vedl i filatelistický kroužek.

„Mám tendenci vyprávět druhým o zvláštnostech světa. Celý život vlastně nedělám nic jiného, než že ukazuji světy, které jsem měl možnost poznat.“

Odložit biflování

Po tom, co křeslo na radnici opustil, našel zalíbení v učitelském povolání. „Byla to dobrá volba. Na naší škole je skvělá parta lidí a člověk se tam cítí velmi bezpečně. Neskutečně mě to baví.“

Jako největší výzvu pro současné školství vnímá nalézání vztahu mezi rodiči, dětmi a učitelem. „Spousta rodičů žije pořád v představách školy, kterou sami zažili. Přece jen jsme se ale posunuli o pár desítek let jinam. Vývoj si žádá jinou školu, takovou, která je inspirativní a pomáhá dětem spíše v objevování a prožívání než v biflování.“

Proč skončil se starostováním? Co je podle něj v současnosti největší výzvou našeho školství? Co si myslí o známkování? Na jakých projektech se momentálně podílí?

autoři: Tereza Kostková , Hok
Spustit audio

Související