Šinkansen. Snídaně v Tokiu, oběd v Ósace, večeře v Tokiu
Dnes si připomeneme událost, která naprosto zásadním způsobem změnila způsob cestování. A nejedná se ani o první vzlet letadla, ani o otevření první dálnice. Napsal Ondřej David. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
V době, kdy bylo individuální cestování na vzestupu a očekávalo se, že dlouhé vzdálenosti se budou napříště překonávat už jen letecky, rozhodli se v Japonsku, že vzkřísí železniční dopravu.
Regionální tratě zkrachovaly
Spousta lidí si ťukala na čelo. Když se ale dnes již legendární Šinkansen rozletěl po kolejích, ztuhly jim škodolibé úsměvy.
Vnitrostátní linky mezi dvěma největšími japonskými městy, Tokiem a Ósakou zkrachovaly a lidé se masivně přesunuli na trať Šinkansenu, aby si v klidu a bezpečí vychutnali pohled na krajinu svištící na oknem rychlovlaku.
Další Příběhy z kalendáře vás zavedou na známé terasy, kam proudily davy lidí.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Rychlovlak Slovenská strela má stejný stupeň ochrany jako korunovační klenoty, říká Jiří Střecha
Patří totiž mezi národní kulturní památky, a pokud se pojede prezentovat do zahraničí, výjezd musí schválit Parlament České republiky.
-
Nové nízkonákladové rychlovlaky chtějí nabídnout cestu z Madridu do Barcelony za dvě a půl hodiny
Španělské dráhy Renfe spustily prodej jízdenek na nízkonákladové rychlovlaky. Ty by měly od června jezdit mezi Madridem a Barcelonou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.