Simona Stašová: Pelíšky ukázaly, že i komunisti byli normální lidi
Byl to prý jednoduchý filmeček, který jen správně trefil dobu. Bude mít podobný úspěch třeba nejnovější snímek Život je život? To se teprve ukáže.
Simona Stašová si velice považuje, že je dvorní herečkou režisérů Filipa Renče a Jana Hřebejka. Hřebejk ji prý na natáčení pozval ještě v době, kdy ho nikdo neznal. Včetně herečky.
Tak spolu natočili dnes už legendární film Pelíšky. „Byl to jednoduchý filmeček, který se hodně dobře dělal. To, že z něj bude legenda, nás ani ve snu nenapadlo.“
Podle herečky Jan Hřebejk trefil dobu, tedy v pravou chvíli připomněl emigraci po roce 1968. „Ukázal, že i ti komunisti byli normální lidé, kteří tomu opravdu věřili,“ říká. „Pelíšky jen odkryly normální lidi, kteří se i za komunistů snažili žít.“ Dnes je podle ní všechno směřováno do Ameriky. „Tehdy jsme zase byli celí ruští.“
Spolupráce s Milanem Cieslarem
Letos v létě točila nový film Život je život režiséra Milana Cieslara. Ten ji obsadil do role pošťačky, Ondřej Vetchý hraje manžela, se kterým mají tři dcery. „Byla to nádherná práce. Je to úplně jiný příběh než Láska je láska, ale herecké obsazení je podobné.“
Ve filmu Láska je láska se herecká matka Simona Stašová nemůže smířit s homosexualitou syna. V novém filmu bude herečka submisivní matkou, Ondřej Vetchý otcem dominantním. „Je to hodně roztomilá komedie,“ věří.
Když zrovna Simona Stašová nehraje, hrozně ráda čte. Klikněte na video a nechte si něco ke čtení doporučit!
Veselá panička
Veselé paničky windsorské Williama Shakespeara hraje na Shakespearovských slavnostech na Pražském hradě už několik let. „My si s Bolkem Polívkou škádlíme tím, že snad s paničkami na jevišti oslavíme jeho osmdesátku,“ říká Simona Stašová.
Ve windsorských paničkách jde vlastně o to, že dvě veselé báby strčily jednoho břichatého chlapa do koše. „Celou dobu se snažíme, aby lidi měli dobrou náladu, a to i když třeba prší.“
Ostatně, dobrou náladu si herečka sama ordinuje. „Někdy se člověk probudí a nemá na úsměv náladu. Já si ho ale záměrně ordinuji a říkám si nahoru. Nálada nahoru. Naštvaných lidí je kolem až dost.“
Jak se bránit bulváru?
Za rub popularity považuje lež a brutalitu některých novinářů. Bulvární noviny napadly syna i maminku Jiřinu Bohdalovou. „Je to odporné a nechutné. My se můžeme bránit jen tím, že to nebudeme kupovat. Jenže to by nesměli kupovat úplně všichni.“
Simona Stašová je dnes ale spokojená. Jde z role do role, má zdravé děti, miluje svou rodinu. To, co od života dostala, se snaží vracet. „Opravdu to nemá každý a já mám plný talíř.“ Pomáhá, kde může, je patronkou desítek charitativních akcí a rozdává, co sama dostala.
Proč miluje Itálii? Kdy na ni konečně čeká dovolená? Jak vnímala popularitu své mámy? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.