Simon Kamphans, Matthias Lang: Napumpuj mi mozek!

Autoři původní rozhlasové hry Pimp my brain! (Napumpuj mi mozek!) Simon Kamphans (*1985) a Matthias Lang (*1987)

Kam může dovést touha po hvězdné slávě na YouTube. Poslouchejte do soboty 10. února 2018.

Asi 23letý Niko se vážně zajímá o činnost mozku, zároveň je ale kvůli popularitě ochoten podniknout šílené věci. Na YouTube prezentuje videa s pokusy prováděnými na sobě. V přímém přenosu si nasazuje nahlavu elektrody a provádí elektrostimulaci. Elektrické šoky, které zažívá, způsobí, že obliba jeho videoblogů prudce stoupá.


Osoby a obsazení: Niko (Filip Kaňkovský), Maja (Zuzana Stavná), Matka (Ivana Chýlková), Dr. Vikorow (Robert Mikluš), Lili (Klára Issová)
Autoři: Simon Kamphans, Matthias Lang
Překlad: Jitka Šťávová
Dramaturgie: Hana Hložková
Režie: Vít Vencl
Hudba a zvukový design: Ondřej Gášek
Zvukový mistr: Dominik Budil
Produkce: Dana Reichová
Natočeno v roce 2017. Premiéra


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


O autorech
Rozhlasová hra Pimp my brain!, jak zní její titul v originále, vznikla v roce 2016 v produkci německé stanice Rundfunk Berlin-Brandenburg, kde byla natočena jako autorský debut dvou kolegů. Simon Kamphans (*1985), studující muzikologii, divadelní, filmovou a televizní vědu v Kolíně nad Rýnem, a Matthias Lang (*1987), studující hru na bicí nástroje ve Frankfurtu, nejenže společně napsali scénář, ale zároveň se na výsledné inscenaci podíleli i jako režiséři a zvukoví designeři. Svoji první amatérskou rozhlasovou hru nazvanou „Kennst du schon Ken?“ natočili ve vlastní produkci už v roce 2010.

Adekvátně k tomu vzrůstá i konflikt s matkou, u které bydlí, proto se odstěhuje ke své dívce Maje. Za zády obou žen se ale rozhodne vstoupit jako „pokusný objekt“ do vědeckého výzkumu a do hlavy je mu voperován kardiostimulátor. Jeho mozek se díky tomu stane rychlejším, paměť se zvětší a život bude dokonale optimalizován díky technologii smartwatch. Na první pohled vše vypadá skvěle...

YouTube Frankenstein

Využít každou minutu svého života smysluplně, vycvičit svou paměť k dokonalosti, zlepšit organizování svého času, správně naložit se svými schopnostmi, zkrátka nepromarnit ani den zbytečnými činnostmi, lenošením, dokonce ani užíváním si života, může být cílem nebo touhou mnoha lidí. Jak by takové zdokonalení lidské bytosti vypadalo v praxi? Co se stane, když Nikovy „inteligentní hodinky“ Lily, nastaví jeho životu tempo, které je na něj až příliš vysoké?

O chování moderních médií, jež shromažďují veškerá osobní data, o důsledcích nekonečného nadšení pro technologie a o svobodné lidské vůli pojednává právě tato rozhlasová hra. Mísí se v ní žánr sci-fi s odkazy na téma monstra stvořeného doktorem Frankensteinem, ale také humor, zprostředkovaný komickými zvuky, odpovídajícími estetice soudobých video kanálů. Podoba současného „youtubera“ je vykreslena se znalostí daného virtuálního prostředí, ale taky s nadsázkou.

Čtěte také

Spustit audio
autoři: Hana Hložková, Simon Kamphans, Matthias Lang