Sherlock Holmes a Maxipes Fík kontra tanky. Trochu jiný srpen 1968

21. srpen 2017

Založení kultu Sherlocka Holmese u nás v 60. letech vlastně taky zabránili okupanti. Z historie České společnosti Sherlocka Holmese.

„První nápad na založení České společnosti Sherlocka Holmese měl Rudolf Čechura. V roce 1968 se mu podařilo vyjet do Londýna na slavnostní setkání členů tamní společnosti a velice se mu to zalíbilo,“ popisuje holmesolog Aleš Kolodrubec.

Dva neúspěšné pokusy

Čechura, známý hlavně jako autor večerníčkovského scénáře Maxipsa Fíka nebo Huga z hor, tehdy pracoval v redakci časopisu Věda a technika mládeži. A v něm pak taky uveřejnil i oznámení o úmyslu založit holmesovskou společnost. Stihl ale sehnat jen několik zájemců.

„Bohužel přišel srpen 68 a příjezd tanků z východu tomu zabránil. Ve Vědě a technice mládeži potom vyšlo malé parte v černém rámečku, že společnost nevznikla,“ popisuje Kolodrubec. Naposledy se Čechura pokoušel o založení společnosti po roce 1990. Tehdy ale měli lidé jiné zájmy.

Triumf české holmesologie

Česká společnost Sherlocka Holmese nakonec vznikla až v roce 2000 (u jejího vzniku byla i stanice Vltava). Čechura osobně se ale už v té době odmítal do něčeho vázat. „Zakladatelé jsme byli nakonec tři. Rudolf Čechura, Miroslav Kučera a já,“ popisuje Aleš Kolodrubec, prezident společnosti.

O historii Sherlocka Holmese u nás si s Alešem Kolodrubcem vuž v roce 2010 povídal moderátor Dvojky Tomáš Voženílek

Největším počinem společnosti v oblasti holmesologie bylo v roce 2007 vypátrání původní chebské papírny, o které se Arthur Conan Doyle zmiňuje v povídce Skandál v Čechách.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová