Shakespeare politický

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy William Shakespeare

Richard III., Julius Caesar, Coriolanus… Jde o hry historické, nebo spíš o politické tragédie? Podle Martina Hilského jde politické aspekty vypátrat téměř ve všech dramatikových hrách. Dokonce i v jeho poezii.

V díle Williama Shakespeara se bezesporu jako v zrcadle odráží celý svět. Kdo chce, může velkého alžbětince označit za autora příběhů milostných a najde pro to spoustu důkazů.

Kdo obdivuje spíše dění tragické, nezmýlí se, když Shakespeara označí v první řadě za autora velkolepě koncipovaných tragédií. Ctitelé romantiky si u něj také přijdou na své, stejně jako milovníci historických příběhů. Potěšit dokáže vyznavače komedií a taškařic, ba dokonce i obdivovatele záhad, hororů a krváků.

Čtěte také

Co však Shakespeare jako autor veskrze politický? Přední znalec díla Williama Shakespeara a překladatel všech jeho textů profesor Martin Hilský prohlašuje, že politické aspekty a souvislosti můžeme vypátrat téměř ve všech dramatikových hrách. Dokonce i v jeho poezii.

Při přípravě rozhlasového dokumentu Shakespeare politický se tedy ukázalo jako nezbytné oblast pátrání po jednotlivých motivech ještě více zúžit.

02895913.jpeg

Hlavní směr zájmu rozhovoru s Martinem Hilským se soustředí na tři Shakespearova dramata: Richard III., hra často označovaná za hru historickou, ve skutečnosti však jde o jeho první velkou tragédii, a dvě antická dramata Julius Caesar a poměrně málo známá a nepříliš často hraná tragédie Coriolanus.

Ve sledu rozhovoru nad těmito díly, v prolnutí úryvků z her samotných, ale i s výroky dalších autorů, vyvstává obraz světa, v němž vládne nemilosrdný boj o moc. Světa, kde povětšinou už nevítězí „hrdinství, čest a noblesa, ale namísto toho podlost zrozená ze závisti, sprostota zrozená z touhy po moci. Ty hrají hlavní role na jevišti divadelním i jevišti světa.“ (M. Hilský)

Záznam tohoto dokumentu i ostatních Dokumentů Dvojky najdete v iRadiu.

Které Shakespearovy texty jsou nejvíc politické? Poslechněte si debatu po odvysílání dokumentu s jeho autorem Jiřím Hubičkou a profesorem Martinem Hilským.