Sem sjetej a nadrženej. Máš čas:-) Láska, chemsex a něžnosti na prahu 21. století

19. únor 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sex a drogy

Kolik lidí bylo ve 20. století počato pod vlivem alkoholu? Mladá generace dnes začíná sexuálně žít v průměru od 16 let. Sex před svatbou je podmínka. Sexuální praktiky se učí z pornofilmů a sexuální partnery hledají přes smartphonové aplikace. A protože taky chtějí ztrácet zábrany, vyměnili alkohol za drogy.

Život je dnes jiný než dřív. A s novými možnostmi přicházejí také nová rizika. Řada lidí má z dob svobodných 90. let zkušenosti s tanečními drogami a raději sáhne po extázi nebo MDMA, než aby se tlumili alkoholem. Před pěti lety přišel fenomén chemsex, užívání drog za účelem zpříjemnění sexuálních praktik.

Fenomén chemsex

Množí se případy pacientů, kteří mají jak nějakou pohlavní nemoc, tak závislost na drogách. V dubnu 2016 se na konferenci v Londýně odborníci shodli, že za tím stojí nové drogy, které už na rozdíl od 90. let nevycházejí z taneční scény.


Sexuální kódy smartphonové generace
Chems
H&H (high and horny = sjetý a nadržený)
PnP (party and play = párty a hraní si)

Tyto drogy jsou výhradně součástí domácích večírků svolaných přes smartphonové seznamovací aplikace. Pomocí „kódů“ zvou uživatele do soukromých bytů, kde pak dostanou nové drogy jako GHB (tekutá extáze) a Mefedron (mňau mňau), ale i Ketamin, MDMA, Pervitin a amfetaminy.

Chemparty rizikové pro gaye a lesby

Chem Parties se (podobně jako swingers parties) účastní všechny vrstvy obyvatelstva. Nejvíce rizikový je ale chemsex pro gaye a lesby. Tento jev specialisti na duševní zdraví vysvětlují tím, že homosexuálové nemají možnost seznamovat se tak snadno jako heterosexuálové. Přirozeně tak tíhnou k seznamovacím aplikacím. Tam odpadá možnost oslovit někoho, kdo je jiného zaměření než homosexuálního.

via GIPHY

Zároveň mají gayové a lesby častější výskyt sebedestruktivních vzorců chování z důvodu své diskriminace a stigmatizace v pubertě, zavržení rodinou nebo společností. Často se k hromadnějším akcím uchylují také z důvodu anonymity. Kvůli vypěstovanému studu z vlastní sexuality mají pocit, že se ve větší skupině snadněji ztratí.

Typický průběh

Průběh životního cyklu účastníka takových párty se pak dost často opakuje. Začíná to mejdanem v pátek nebo v sobotu večer. Během víkendu se pak vyzkouší několik tlumivých i povzbuzujících drog a vystřídá několik partnerů či partnerek. V té době má dotyčný/dotyčná ještě snahu dodržovat zásady bezpečného sexu a udržet se v bdělém stavu. Končí obvykle v neděli, protože v pondělí musí do práce.

Abstinenční příznaky z odbourávajících se drog se dají první dva dny v práci bez problémů překonat. Z víkendových akcí se ale velmi často po několika týdnech a měsících stávají prodloužené víkendy, kdy si člověk v pátek vezme dovolenou a v pondělí se hodí marod, aby se stihl vyspat. Další dva dny v práci se po třídenním mejdanu už dají přežít stěží. A v ten moment si experimentátor/ka nasadí GHB jako lék na spaní a pervitin jako lék na vyšší pracovní výkonnost.

via GIPHY

Stanou se obětí nedobrovolného sexu

Následující víkend se už těžko udrží celou dobu v bdělém stavu. Běžně se stává, že na večírku usne. V očích ostatních se tak promění v erotickou hračku. Stane se obětí nedobrovolného sexu, znásilnění. V tu chvíli ho/jí taky přestanou zajímat kondomy a zásady bezpečnějšího sexu. Po několika měsících přichází závislost, pohlavní nemoci (včetně syfilidy a HIV) a po hospitalizaci ztráta práce, přátel, v horším případě bydlení.

Některým (hlavně movitějším) jedincům se takovým koncům daří vyhnout. Pečlivě si vybírají kvalitu drog a kupují si i preventivní léky. Ať už injekce antibiotik, které je ochrání před syfilidou a ostatními bakteriálními infekcemi, nebo pre-expoziční profylaktika (PrEP), které je ochrání před virem HIV. Většina účastníků se ale nevyhne víceméně zlému konci.

Chemsex se nevyhýbá ani českým městům

Podobné byty se dají najít v Praze i v Brně a stávají se atraktivní alternativou vůči ubývajícímu počtu klubů pro LGBT komunitu. „Byla tam divná atmosféra. Ale já zůstal. Neodešel jsem,“ vypráví pražský grafický designér Dan, který se k chemsexu dostal náhodou. Podobně jako většina ostatních. Následná pohlavní choroba pro něj byla vystřízlivěním.

Sex a drogy
Spustit audio