Selhání trhu s léky? Pacienti s leukémií si pro ně musí jezdit do Německa. Vláda ale zatím nejedná, míní komentátor Holub

7. červen 2023
Souvislosti Plus

Největší audioportál na českém internetu

léky | Foto: Shutterstock

Kdo může za výpadky v dodávkách léků do našich lékáren a zdravotnických zařízení? Poslechněte si celé Souvislosti Plus

Zdravější část české populace si patrně v posledních měsících ničeho nepříjemného ani nevšimla. Přesto jsme si mohli koncem května přečíst o vážně nemocných pacientech, seniorech či dětech, pro něž u nás není dostupný lék, byť ho nutně potřebují. Ministerstvo zdravotnictví a další odpovědné úřady trvají na tom, že situace na trhu s léky se stabilizuje.

MF DNES dokonce situaci popsala jako každodenní boj o léky. „Slovo boj implikuje situaci, která ještě podle mě nenastala,“ soudí šéfredaktor Zdravotnického deníku a farmaceut Tomáš Cikrt.

Čtěte také

„To, co se děje s léky v ČR, není nějakou výjimkou, nějakým ostrovem v rámci Evropy, nebo dokonce celého světa. Výpadky léků byly, jsou a budou, ale nyní jsou častější a v mnoha ohledech i závažnější.“

Příčiny jsou podle něj složité a pestré. „A když to bude někdo pak rozmotávat – jako naše vláda nebo EU –, tak nebude mít jedno jednoduché řešení, ale musí rozmotat každý ten zádrhel zvlášť,“ upozorňuje Cikrt.

Jde konkrétně o historické kořeny, které souvisí s přesunem výroby do Asie, o aktuální důvody, které souvisí s koncem pandemie a vysokou nemocností, dále to prý souvisí i s válkou a s geopolitickými změnami.

Čtěte také

Veronika Rodriguez, redaktorka Lidových novin, která se specializuje na zdravotnictví, uvádí, že záleží na tom, odkud daný pacient je. „Jsou regiony, hlavně ty příhraniční, kde ten problém je. Jsou to malé, neřetězcové nebo nenemocniční lékárny, které si musí poradit samy. Dost velkou konkurenci mají právě v těch velkých řetězcových a nemocničních lékárnách, které často vysají všechno, co na trhu zbylo.“

„To znamená, že v těch okrajových regionech, menších lékárnách ten problém je – zvlášť v tomto roce, v této zimě, kdy byla větší poptávka například po antibioticích, kdy bylo víc respiračních chorob, asi na to naskakovaly i nějaké bakteriální choroby, tím pádem antibiotika lékaři předepisovali víc a nikdo s tím úplně nepočítal,“ uvádí Rodriguez.

Hosté:
Tomáš Cikrt, šéfredaktor Zdravotnického deníku a farmaceut
Veronika Rodriguez, redaktorka Lidových novin, která se specializuje na zdravotnictví
Petr Holub, komentátor serveru Seznam Zprávy
Lukáš Malý, lékárník a předseda spolku Mladí lékárníci

Podle politického komentátora Petra Holuba se nepochybně jedná o selhání trhu s léky. „A netýká se to jen pohraničních lékáren, i v nemocnicích byl třeba nedostatek léků v zimním období. Jsou i léky, které jsou nenahraditelné, třeba na leukémii, a pacienti je musí jezdit nakupovat do Německa.“

Je prý na vládě, aby toto selhání dokázala nejdříve dobře popsat a pak s ním něco udělat. „Má k tomu i specializovaný státní úřad – Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ale my jsme se ještě nedočkali ani jasného pojmenování problému, ani nějakého řešení.“

Poslechněte si celé Souvislosti Plus Petra Dudka v audiozáznamu.

autoři: Petr Dudek , knem

Související