Sehnat dobrého řemeslníka považuju za zázrak, říká porotce soutěže Mistři dílny Šimon Caban

27. leden 2022

„Řemeslo by rozhodně mělo mít vyšší společenský status,“ říká režisér, scénograf a architekt Šimon Caban v Blízkých setkáních. Všechny díly pořadu najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

„Sám pracuju manuálně, abych věděl, že nějaké věci prostě jdou a jsou reálné. A nenechal se okecat někým, kdo tvrdí, že něco nejde,“ přiznává hned v úvodu rozhovoru porotce soutěže Mistři dílny Šimon Caban.

Řemeslo má zlaté dno

„Myslím si, že platí rčení ‚zlaté české ručičky‘ nebo ‚řemeslo má zlaté dno‘. Doufám, že ten pořad připomene, že stojí za to ocenit řemeslníka, který něco umí. Rozhodně by řemeslo mělo mít vyšší společenský status.“

Podle Cabana sice dneska všichni umíme klikat, ale řemeslo ovládá málokdo. „Sehnat dobrého řemeslníka je opravdu náročné. Navíc se lidé pořád diví, kolik za to chtějí peněz. Ale zkuste si to sami,“ dodává v Blízkých setkáních.

Jak si užil porotcování v soutěži Mistři dílny? Jak podle něj vypadá ideální mistr? Na jakých dalších projektech pracuje?

autoři: Tereza Kostková , Hok

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.