Sčítejte a fotografujte s námi čápy

20. červen 2014

V ČR je kolem 1000 čapích hnízd. Která z nich jsou letos obsazená? Kolik čápů se v nich letos narodilo? Počítejte je, fotografujte je!

V celé Evropě probíhá v roce 2014 sčítání čápů bílých. Cenný je každý údaj. Každé pozorování pomůže porozumět změnám v čapí populaci a vlivům, které působí na počet mláďat a jejich přežívání.

V České republice se ke sčítání čápů bílých přidává po 10 letech i třetí celostátní sčítání čápů černých.

Poprvé se může kdokoli zapojit do sčítání pomocí internetu a hned vidět svůj výsledek. Slouží k tomu mapa České společnosti ornitologické.

Klikněte na hnízdo ve vašem okolí a podívejte se, co všechno o něm víme.

  • Pozorujete hnízdo ve vašem okolí? Zapište to! Důležitý je i údaj, že na hnízdě žádný čáp není. 
  • Nenašli jste své hnízdo v mapě? Založte ho a přidávejte svá pozorování. 
  • Pozorování čápů mimo hnízdo zadávejte přímo do faunistické databáze ČSO birds.cz.
  • Pokud máte údaj z roku 2013, klikněte na hnízdo, pak na „upravit hnízdo“ a zadejte ho.
  • Sledujte čapí hnízda v číslech aneb kolik máme zmapovaných hnízd, kolik jich díky vám přibylo a na kolika hnízdech už máme hlášená mláďata.

Která hnízda navštívit přednostně?

Pomozte zkontrolovat červeně označená hnízda! Ta zatím nebyla kontrolována vůbec. Anebo poslední kontrola proběhla před více než měsícem.

Máme tedy např. údaj o příletu čápa, ale už jsme se nedozvěděli, zda dorazil rovněž partner a zda hnízdění úspěšně začalo.

Právě se začala líhnout mláďata a to je ideální čas hnízda znovu zkontrolovat. Zda se čápům na hnízdě podaří vyvést mladé, je pro nás velmi důležitý údaj! Za všechna vaše pozorování předem děkujeme.

Zúčastněte se fotosoutěže čápi 2014!

Česká společnost ornitologická a Krkonošský národní park vyhlašují soutěž o nejlepší fotografii čápů, ptáků roku 2014.

Vítězné fotografie budou představeny na výstavě 6. září až 15. října 2014 ve Vrchlabí a 20. až 31. října v Českých Budějovicích. Vybrané fotografie budou publikovány v prestižním katalogu. Autoři vítězných fotografií budou odměněni věcnými cenami, hlavní cenou je dalekohled Swarovski SLC 10x42.

Od 4. října budou moci hlasovat posluchači Meteoru a vybrat fotografii, která získá Cenu posluchačů Meteoru: kvalitní zrcadlový fotoaparát.

Od 3. do 28. listopadu bude výstava umístěna v budově Českého rozhlasu v Praze, Vinohradská 12. Na vernisáži 3. listopadu budou v budově Českého rozhlasu vyhlášeny výsledky sčítání čápů 2014.

Soutěží se ve dvou věkových kategoriích, přičemž rozhodující je věk autora ke dni uzávěrky soutěže: do 15 let a 15 a více let. Každý autor může přihlásit nejvíce 5 fotografií.

Rozhodujícími kritérii, hodnocenými odbornou porotou, bude především estetická hodnota fotografie, doplňkově i technická kvalita a biologická dokumentační hodnota („zajímavost“ z přírodovědného hlediska).

Svoje fotografie do soutěže zasílejte na adresu ČSO, Na Bělidle 34, 150 00 Praha-Smíchov nebo emailem na cso@birdlife.cz.

Uzávěrka soutěže je 15. července 2014.

Záznamy pořadů Meteor, které se také věnují sčítání čápů, najdete v iRadiu.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio