Sbližování

3. červenec 2001

Dost dobře není možné, aby byl řidič ministra zemědělství Jana Fencla současně vinen i nevinen, přesto tomu tak zatím je. Okresní úřad v Olomouci zavinění dopravní nehody potvrdil, řidič přiznal svůj podíl na kolizi a vzdal se práva na odvolání.

Jan Fencl ovšem, soudě podle vyjádření jeho mluvčího, dává přednost verzi právníka, který jeho řidiče zastupoval ve správním řízení. Bez ohledu na přiznání řidiče a rozhodnutí okresního úřadu je ministr zemědělství přesvědčen, že řidič vůbec nebyl účastníkem havárie. Takový postoj mu ovšem znemožňuje sestup z výšin úřadu a šanci omluvit se paní Vlkové, které byl při kolizi zdemolován vůz.

Zarážející politická neobratnost v době, kdy se už i v Rusku vrchnost snaží o otevřené vztahy s obyčejnými lidmi. Ti mají od poloviny června přístup do jídelny v Kremelském sjezdovém paláci. V jídelně lidově přezdívané U Putina jsou za slušnou cenu nabízeny stejné pokrmy, jaké má k disposici prezident. Interiér je údajně poznamenán jednoduchým sovětským designem. "Pro cizince je to exotika a Rusové jsou na takové prostředí zvyklí", vysvětlují kremelští představitelé rozhodnutí neorientovat se na zahraniční vzory.

Zpřístupnění jídelny je součástí linie otevírání Kremlu. Šéf jeho majetkové správy, pan Kožin, říká: "Pro zemi, která buduje demokratickou společnost, je to nejen estetický, ale i politický úkol." Heslo "Sovětský svaz - náš vzor" už u nás sice neplatí, ale kdyby ministr Fencl zpřístupnil veřejnosti jídelnu na ministerstvu zemědělství, určitě by ho to politicky nepoškodilo. A třeba by pozvání na nějakou lahůdku v jídelně U Fencla přijala i paní Vlková.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...