Saxofon

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Saxofon

Možná byste si tipli, že saxofon k nám přišel ze zámoří, ale není tomu tak. Jeho rodištěm je totiž Belgie. Odtud pocházel tvůrce hudebních nástrojů, který ho sestrojil a dal mu jméno.

Saxofon dnes milují hlavně jazzmani, avšak pan Sax jej původně zamýšlel jako nástroj pro vážnohudebníky. V klasické hudbě se ale příliš neprosadil. Prý proto, že jeho zvuk je moc ostrý.

Antoine-Joseph Adolphe Sax se narodil 6. listopadu 1814 ve valonském městečku Dinant v Belgii. Byl nejstarší z jedenácti dětí a odmalička projevoval výjimečné hudební nadání.


„Jediný nástroj, který dokáže vyjádřit něhu i vášeň!“ Tak označil saxofon skladatel Georges Bizet.

Stavbou hudebních nástrojů se zabýval už od mládí, tuhle profesi zdědil po otci. Absolvoval vyhlášenou Královskou konzervatoř v Bruselu a už v 15 letech vyrobil pro průmyslovou výstavu klarinet ze slonoviny a dvě flétny.

O devět let později získal svůj první patent za zdokonalení stavby basklarinetu.
A pak se přestěhoval do Paříže a vynalezl saxofon. To bylo kolem roku 1840.

Podle dochovaných záznamů šlo Saxovi o to zkonstruovat zcela nový dechový nástroj, na který by se hrálo stejně pohodlně jako na dřevěné nástroje a zároveň měl průrazný zvuk nástrojů žesťových.

Sax vynalezl celkem 14 typů saxofonů, od kontrabasového až po sopraninový, každý ve dvou typech. Ale realizovány byly jen některé.

Neúspěšný protivník podpálil Saxovi továrnu

Jak pan Sax na svůj nápad přišel a kdy přesně se to stalo, v tom se prameny rozcházejí. Jisté je, že nadaný a ambiciózní Belgičan představil svůj vynález veřejnosti v roce 1842.

Antoine-Joseph Adolphe Sax, vynálezce saxofonu

O tři roky později se ve Francii konala soutěž vojenských kapel. Vyhrál orchestr hrající na saxofony. Byl prostě nejhlasitější, a proto nepřeslechnutelný a nepřehlédnutelný.

Pan Sax měl štěstí. Zrovna tou dobou ministerstvo války hodlalo pořídit pro armádu nové nástroje, které by bylo dobře slyšet. A tak dostal v červnu 1846 patent na výrobu saxofonů na 15 let a s ním zakázku vybavit všechny francouzské armádní orchestry saxofony.

Pan Sax byl skvělý muzikant. Jako podnikatel ale používal dost zvláštní metody. Jeho život provázely nekončící pře a soudní spory o pravost jeho vynálezů. Někdy si totiž nechával zaregistrovat nástroje, které jen mírně vylepšil nebo upravil, a původní výrobci si to nenechávali líbit. Dokonce mu jeden neúspěšný protivník poté, co prohrál, podpálil továrnu.

Saxofon začal být masově populární až v době, kdy Ameriku okouzlil nový hudební žánr – jazz. Hru na tento krásný nástroj si oblíbila řada lidí: Charlie Parker, Felix Slováček, Ferdinand Havlík, bývalý prezident Bill Clinton i Líza Simpsonová.


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.