Šárka Kosková: Génius, nebo šarlatán (1/2)

Vodoléčba

Životní osudy „vodního lékaře“ Vinzenze Priessnitze. V hlavní roli Kryštof Hádek. Poslouchejte do soboty 21. dubna 2018.

Konflikt mezi výjimečným jedincem, obdařeným schopností odpozorovat z přírody léčivou moc, a jeho okolím, které ze setrvačnosti, z nedostatku duchovní odvahy anebo z pouhé zášti a závisti hájí za každou cenu zaostalé, ale také mnohdy škodlivé přežívající přístupy k léčbě. Hra je volnou adaptací románu Miloše Kočky Prameny živé vody.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Vinzenz Priessnitz byl synem chudého chalupníka na Gräfenberku, tehdy zapadlém koutě Jesenicka. V 16 letech ho srazil kopytem splašený kůň a následně přejel plně naložený vůz. Přivolaný lékař prohlásil zranění za smrtelné.

Vinzenz v zoufalství použil metodu opakovaných zábalů ledovou vodou a za několik měsíců už vykonával práce v hospodářství jako dřív. Případ vyvolal rozruch, jedni to považovali za zázrak, jiní za čarodějnictví...

Vinzenz Priessnitz, zastánce vodoléčby

Účinkují: Kryštof Hádek, Zdeněk Žák, Apolena Veldová, Lucie Pernetová, Jan Vlasák, Stanislav Lehký, Hana Doulová Krobotová, Jan Szymik, Zdeňka Sajfertová, Klára Sedláčková Oltová, Jitka Sedláčková, Zdeněk Dolanský, Růžena Merunková, Ivan Řezáč, Ladislav Frej, Daniela Šišková, Jan Hyhlík, Dan Kranich, Ivan Jiřík, Oldřich Vlach, Hanuš Bor, Jiří Klem, Martina Bezoušková, Lukáš Hlavica, Jaroslav Kodeš, Tereza Nádvorníková, Jana Knappová, Dana Reichová, Veronika Popovičová, Jiří Köhler, Radka Tučková, Jiří Litoš.
Napsala: Šárka Kosková
Hudba: Kryštof Marek
Dramaturgie: Zuzana Vojtíšková
Zvuk: Milan Křivohlavý
Režie: Vlado Rusko
Natočeno v roce 2016.

Čtěte také