Šári, Klári, Luky aneb Jak si poradit s domáckými podobami rodných jmen
Chceme-li v e-mailu oslovit například Lukáše zkrácenou podobou jeho jména, máme napsat Luki, nebo Luky? Možné je obojí, ale častěji se objevují podoby zakončené na -i.
Otázka:
Napište mi, prosím, podle čeho se skloňují podstatná jména ženského rodu – jména vlastní v 5. pádě. Stále mi není jasné, zda psát v oslovení Ahoj (Romano) Romi – Romy; Kristy nebo Kristi. Tím, že je jméno zkrácené, zůstat u Kristýny a odpojit jen slabiku? A co u Romany? Prosím, vysvětlete mi to – správně gramaticky.
Děkuji
Jitka Malá
Odpověď:
Domácké podoby rodných jmen, které jsou předmětem Vašeho dotazu, se neskloňují, jde vlastně o pádové tvary, alternativní formy 5. pádu vzniklé nejčastěji zkrácením zdrobnělin na -inka: Šárinko – Šári.
Domácké formy tohoto typu mohou vzniknout též nápodobou tohoto procesu tvoření, tj. mohou se užít, ač se u nich zdrobnělina na -inka nepoužívá.
Protože se jedná o citově zabarvené tvary, které se zpravidla nedostanou do oficiálního spisovného projevu, neuplatňuje se u nich striktně žádné pravopisné pravidlo a přijímají se podoby zakončené na -i i -y. Viz též heslo „domácké podoby rodných jmen“ v Internetové jazykové příručce.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.