SANREMO 2010

Sanremo 2010

Český rozhlas 2 - Praha zve posluchače k poslechu ohlédnutí za letošním 60. soutěžním festivalem SANREMO 2010, které jsme získali díky partnerské italské veřejnoprávní rozhlasové stanici RAI. Nabídneme 11 nejúspěšnějších soutěžních písní a interpretů, samozřejmě včetně trojice oceněných, chybět nebude ani vítěz kategorie nováčků či interpret odměněný cenou hudební kritiky. V režii Martina Jonáka komentuje Miloš Skalka. Vysíláme 18. dubna 2010 od 20:56 do 21:59.

Historicky nejstarší soutěžní písňový festival Evropy, legendární SANREMO, odstartoval svou pouť za přízní posluchačů a diváků v roce 1951. První ročník tehdy vyhrála Nilla Pizzi s písní Grazie dei fior (Díky za květiny). Jubilejní, v pořadí už 60. festivalový ročník, se v italských klimatických lázních Sanremo i letos na jaře odehrál tradičně na pódiu divadla Ariston.

Valerio Scanu, vítěz 1. místa v hlavní soutěži

Každoročně se na festivalovém pódiu soutěží ve dvou kategoriích - v jedné z nich měří své síly nováčci na italské hudební scéně, ve druhé pak bojují o některou ze tří hlavních cen zavedené a respektované pěvecké a autorské osobnosti popu z jihu Evropy.

vítěz kategorie "nováčků" Tony Maiello

Připomeňme si, že mezi vítěze minulých ročníků se zařadily mimo jiné takové stálice italského popu, jako namátkou Gigliola Cinquetti, Bobby Solo, Al Bano a Romina Power, Adriano Celentano, Toto Cutugno, Alice, Riccardo Fogli, Eros Ramazzotti nebo skupiny Ricchi e Poveri, Matia Bazar či Pooh.