Salát kozlíček polníček lze pěstovat skoro celý rok

19. prosinec 2013

Znáte polníček? Je chuťově podobný hlávkovému salátu, ale obsahuje víc vitaminů. Používá se podobně jako hlávkový salát. Kozlíček polníček má křehké zelené listy a velmi dobře odolává mrazu, takže se dá průběžně sklízet prakticky celou zimu.

Obvykle jej vyséváme v druhé polovině sezony pro pozdní sklizeň, kdy už je čerstvé listové zeleniny málo.

Aby dobře prospíval
Pokud chceme polníček jen na zimu, vysejeme ho koncem léta nebo na podzim. Za obzvlášť nepříjemné zimy je dobré ho chránit sklem nebo netkanou textilií, aby zbytečně netrpěl nízkými teplotami.
Polníček pěstujeme na slunném záhonu s propustnou půdou, vyhnojenou organickým hnojivem. Pokud budeme vysévat polníček od začátku do poloviny jara, pak koncem léta a nakonec ještě v polovině podzimu, máme zaručenou sklizeň čerstvých listů po celý rok.

Polníček lze sklízet, jakmile mu naroste zhruba čtvrtý pár listů. Můžeme použít celou rostlinu, když odřízneme kořínky, nebo otrhávat jen největší lístky a nechat ji dál růst. Polníček je však krátkověká plodina, takže je nejlepší, sklidit ho co nejdřív.

Je nejen dobrý, ale i zdravý
Polníček obsahuje velké množství vitaminu C (více než citron!) a také vitaminů A a E a betakarotenu. Z minerálních látek je výrazně zastoupeno železo, ale i hořčík, draslík, vápník a kyselina listová (důležitá v těhotenství). Díky obsahu vitaminů je polníček vhodný pro posílení imunity, jeho požívání podporuje krvetvorbu a aktivuje látkovou přeměnu v buňkách. Pomáhá také zvyšovat odolnost proti stresu, zlepšuje soustředění i výkonnost a celkově posiluje duševní vitalitu.

Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...