S Toboganem po stopách Titanicu - 14.4.

Tobogan a Titanic

Uplynulo 95 let od potopení "nepotopitelné" a nejluxusnější lodi Titanicu. A právě na tuto událost zaměří pozornost Tobogan vysílaný 14. dubna z pražského Divadla U Hasičů krátce po 11:05 hodině. Pojďme si připomenout některá fakta. Dne 14. dubna ve 23:39 zpozoroval námořník držící hlídku před přídí lodi kru a informoval o tom můstek. A první důstojník Murdoch vydal osudový rozkaz: "Docela vpravo! Plnou silou zpět!!" Titanic měřící na délku 260 metrů se ale kře nevyhnul.

Tento kolos o výtlaku 52 tisíc tun mohl přepravovat více než 2 200 cestujících. Horní, člunová, paluba čněla 23 metry nad hladinou, což pak při srážce s ledovcem sehrálo svou roli. Pasažérům se příliš nechtělo opustit osvětlenou palubu a vydat se ve člunech do hloubi na temné moře. Také samotnými záchrannými čluny nebyla loď dostatečně vybavena. Tedy předpisům vše vyhovovalo, protože jejich množství se stanovovalo podle výtlaku lodě a nikoli podle počtu cestujících.
A příčina neštěstí? Někteří experti považují za rozhodující kvalitu ocele, ze které byl plášť Titanicu vyroben a která nebyla prý vhodná pro nízké teploty vody, jiní hájí názor, že nekvalitní byly nýty spojující ocelové pláty. Velkou zátěží se stal samozřejmě především prudký náraz do ledovce, který snad mohl odvrátit kapitán. Až 1.9.1985. byl objeven vrak někdejšího plovoucího paláce, který leží v mezinárodních vodách a teprve loni zemřela poslední pasažérka, která katastrofu tehdy přežila, v době neštěstí jí bylo 5 let.
Ještě více informací se můžete dozvědět od hostů Toboganu, kteří se o tuto událost zajímají.
Vysílá Český rozhlas 2 - Praha v den 95. výročí, tedy 14. dubna dopoledne, krátce po 11:05 hodině.