Rychlé šípy: Vlajku jim vymyslela a vyšila dívka. Klub do svých řad ale nikdy žádnou nepřijal

Kultovní klub se stal vzorem pro mladé čtenáře několika generací. Byl vždy věrný svým zásadám a nikdy nevstoupil do žádné mládežnické organizace. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Rychlé šípy vznikly ve smutném období našich dějin, brzy po Mnichovské dohodě, kdy evropské velmoci donutily Československo postoupit pohraničí nacistickému Německu. První díl kresleného seriálu vyšel v časopisu Mladý hlasatel 17. prosince 1938.

Obálka časopisu Mladý hlasatel s Rychlými šípy a ježkem v kleci

Kompletní sestava a samotný klub Rychlé šípy ale v komiksu vznikly až o čtyři čísla později 14. ledna 1939, kdy Mirek Dušín málem vyhrál závod v běhu na 100 metrů. Byla u toho jedna neznámá dívka.

Cherchez la femme

„Ten Mirek Dušín krásně běží!“ zavolala dívka nadšeně z publika. Kdyby mu ovšem vůdce bandy Černých jezdců nehodil pod nohy poleno. To bylo nečestné a nesportovní...

Taky znak Rychlých šípů – tři letící šípy na bílém kruhu – vymyslela a na vlajku vyšila jistá Vlasta Sýkorová. Klub ovšem do svých řad žádnou dívku nikdy nepřijal.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit slanému ruskému režisérovi, dokonce se mluví o jeho metodě herecké práce.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Petr Stančík
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...