Rudolf Felzmann: Pán vod na Sněžníku

24. březen 2019

Příběh o lidské chamtivosti, která si chtěla podmanit posvátné síly přírody. S Danou Černou, Igorem Barešem, Martinem Zahálkou a dalšími. Poslouchejte do neděle 31. března 2019.

Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly může najít ke stažení na webu Radioteka.cz.

Sněžník je příhraniční obec v Labských pískovcích u Děčína, obklopená lesy a ležící na úpatí stolové hory téhož jména. V druhé polovině 20. století zde byla zahájena těžba fluoritu. Při ní byly objeveny v podzemí mohutné skalní průrvy.

Rozsedliny a jeskyně s pseudokrasovou výzdobou byly mnohdy naplněné velmi kvalitní vodou. Na konci 90. let byla těžba ukončena, šachty zavaleny a jeskynní systém není přístupný. To jsou reálie, se kterými pracuje i Rudolf Felzmann.

Ve své fantazii nás přivádí do jeskyní, kde sídlí dobrý Pán vod, který pomáhá lidem hospodařit s vodou. Celá obec ho má proto ráda, aniž tuší, kdo to je a jakou má moc. Ale i tady se najdou lidé, kterým nestačí odvěký přírodní řád a jeho spravedlnost. Chtějí víc. Dokonce si i podmanit Pána vod a využít jeho sílu ve svůj prospěch...

Pohádka rozhlasového a divadelního režiséra Rudolfa Felzmanna je sice příběh zcela smyšlený, ale využívá jak koloritu horské vsi uprostřed lesů a skal, tak i některých faktů z minulosti či přítomnosti.

Účinkují: Dana Černá, Igor Bareš, Petr Halíček, Martin Zahálka, Kryštof Nohýnek, Jitka Jirsová, Jana Altmanová a Oldřich Vlach
Hudba:
Jiří Stroher
Zvukový mistr:
Radek Veselý
Režie:
Jaroslav Kodeš
Dramaturgie:
Václava Ledvinková
Natočeno v roce 2014.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.