Rozmanité podoby českosti v hudbě představuje jubilující klavírista Radoslav Kvapil

12. březen 2024

Radoslav Kvapil je světově proslulý klavírista, nositel titulu Rytíř řádu umění a literatury, který uděluje francouzské ministerstvo kultury. Člověk, který stál u zrodu Mezinárodní společnosti Antonína Dvořáka i české pobočky Evropské asociace učitelů klavíru, interpret, který celý život propaguje po celém světě českou hudbu. A právě nad českou hudbou, nad její „českostí“ a prameny vzniku se už léta zamýšlí.

Čas večerní Akademie v úterý 12. března od 21:15 proto strávíme ve společnosti tohoto umělce. Jeho nahrávky české hudby tvoří hudební páteř pořadu: natočil kompletní klavírní dílo Antonína Dvořáka a Jana Václava Hugo Voříška, k tomu dvakrát klavírní dílo Leoše Janáčka, komplety CD s jeho nahrávkami vycházely v zahraničí jako antologie české hudby. Reprízu pořadu, který roku 2014 připravila Jana Vašatová, uvádíme u příležitosti umělcových 90. narozenin.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.