„Rozhodně dětem neříkejte, počkej, škola tě naučí,“ radí dětská psychiatrička
Jak zvládnout začátek nového školního roku? „Hlavně se zbytečně nestresovat. Každé dítě má své tempo,“ konstatuje dětská psychiatrička Lucie Vašková.
„Prvňáčci většinou neví, do čeho jdou, tak se na nový školní rok těší. Není dobré říkat: počkej, škola tě naučí. Doporučuji s nimi mluvit o úkolech a povinnostech, až když nastanou. Vysvětlit jim, že musí dělat i věci, které je nebaví, je to nejtěžší.“
Přechod na jinou školu je náročná změna
Stává se, že má dítě ke škole odpor, pláče, říká, že ho bolí bříško. „To jsou příznaky, že narazilo na nějakou překážku. Většinou neumí vysvětlit, co jim vadí. Je proto třeba zjistit, v čem je problém. Když si s rodiči povídám, zjistím, že taky nechtěli chodit do školy. I práci vnímají jako nutné zlo. Pak je třeba pracovat s rodiči, aby svůj přístup změnili.“
Co všechno se může stát oříškem
Problémem může být přechod na druhý stupeň nebo na střední školu. „Děti mají pocit, že rodiče přehánějí. Je ale dobré jim říct, že se na druhém stupni budou střídat učitelé, že učení na gymnáziu bude náročnější. Ne každé dítě tu větší zátěž zvládne. I jedničkář může mít na víceletém gymnáziu velké problémy. Někdy není ani tak problém s učivem, jako s tím, že se změní kolektiv,“ dodává dětská psychiatrička Lucie Vašková.
Kdy zajít s dítětem, za odborníkem? Jak zvládnout přechod z domácího vzdělávání do školy? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Na školu by se měly děti těšit společně s rodiči
Pro někoho drama, pro jiného pohoda. Začátek školního roku přináší změnu denního režimu. Je třeba, aby se děti na školu těšily, a věřily, že to zvládnou.
-
„Když se nebudete učit, půjdete do školy,“ straší děti Radim Ucháč. Domácí výuka se mu osvědčila
Škola hrou je v rodině teologa Radima Ucháče. Děti se vzdělávají doma a pilně se učí, aby nemusely chodit do školy. Pak už mu zbývá čas jen na vlastní projekt: na p...
-
Proč ztratili učitelé prestiž? Už nejsme exkluzivním dodavatelem informací, říká pedagog roku
Učitelé dnes vlastně permanentně bojují s internetem. „Studenti už nepotřebují encyklopedické znalosti. Musíte je 45 minut bavit. Nesmí ztratit pozornost ani na chvíli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?