„Rozhodně dětem neříkejte, počkej, škola tě naučí,“ radí dětská psychiatrička

20. srpen 2019

Jak zvládnout začátek nového školního roku? „Hlavně se zbytečně nestresovat. Každé dítě má své tempo,“ konstatuje dětská psychiatrička Lucie Vašková.

„Prvňáčci většinou neví, do čeho jdou, tak se na nový školní rok těší. Není dobré říkat: počkej, škola tě naučí. Doporučuji s nimi mluvit o úkolech a povinnostech, až když nastanou. Vysvětlit jim, že musí dělat i věci, které je nebaví, je to nejtěžší.“

škola

Přechod na jinou školu je náročná změna

Stává se, že má dítě ke škole odpor, pláče, říká, že ho bolí bříško. „To jsou příznaky, že narazilo na nějakou překážku. Většinou neumí vysvětlit, co jim vadí. Je proto třeba zjistit, v čem je problém. Když si s rodiči povídám, zjistím, že taky nechtěli chodit do školy. I práci vnímají jako nutné zlo. Pak je třeba pracovat s rodiči, aby svůj přístup změnili.“

prázdniny

Co všechno se může stát oříškem

Problémem může být přechod na druhý stupeň nebo na střední školu. „Děti mají pocit, že rodiče přehánějí. Je ale dobré jim říct, že se na druhém stupni budou střídat učitelé, že učení na gymnáziu bude náročnější. Ne každé dítě tu větší zátěž zvládne. I jedničkář může mít na víceletém gymnáziu velké problémy. Někdy není ani tak problém s učivem, jako s tím, že se změní kolektiv,“ dodává dětská psychiatrička Lucie Vašková.

Kdy zajít s dítětem, za odborníkem? Jak zvládnout přechod z domácího vzdělávání do školy? Více uslyšíte ze záznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.