Rouškovné, dělat prymulu, kovidle. Češi vymýšlejí nová slova. Víte, že se jedná o okazionalismy?

13. prosinec 2020

Praktická škola naší mateřštiny s humorem a nadhledem. Každou neděli jedna poučka, kterou jste už možná zapomněli. Připravili Michal Jagelka a Alex Röhrich.

Všimla jsem si, že Češi s fantazií vymýšlejí nová slova, napsala posluchačka do pořadu O češtině od A do Z. V souvislosti s epidemií koronaviru jich vznikly desítky. „Taková slova stále vznikají, říká se jim okazionalismy,“ potvrzuje Alex Röhrich a vysvětluje, že se jedná o latinský výraz pro slova příležitostná.

Hodit kovidle a prymulovat

Nacházíme je v písemné i mluvené podobě, ale i v odborných textech. „Vznikají při konkrétní příležitosti a neužívají se dlouhou dobu,“ doplňuje odborník. Nesou rys situace, ke které se vztahují. Takovými výrazy jsou například rouškovné nebo koronakrize. „Je málo pravděpodobné, že se ustálí,“ říká Röhrich. Zajímavé je, že se používají i ve slovních spojeních, například „dělat prymulu“ nebo „prymulovat“, což znamená porušovat nařízení. Dalším úsměvným výrazem je „hodit kovidle“, což se používá, když se naráz změní plány.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.