Rouškovné, dělat prymulu, kovidle. Češi vymýšlejí nová slova. Víte, že se jedná o okazionalismy?
Praktická škola naší mateřštiny s humorem a nadhledem. Každou neděli jedna poučka, kterou jste už možná zapomněli. Připravili Michal Jagelka a Alex Röhrich.
Všimla jsem si, že Češi s fantazií vymýšlejí nová slova, napsala posluchačka do pořadu O češtině od A do Z. V souvislosti s epidemií koronaviru jich vznikly desítky. „Taková slova stále vznikají, říká se jim okazionalismy,“ potvrzuje Alex Röhrich a vysvětluje, že se jedná o latinský výraz pro slova příležitostná.
Hodit kovidle a prymulovat
Nacházíme je v písemné i mluvené podobě, ale i v odborných textech. „Vznikají při konkrétní příležitosti a neužívají se dlouhou dobu,“ doplňuje odborník. Nesou rys situace, ke které se vztahují. Takovými výrazy jsou například rouškovné nebo koronakrize. „Je málo pravděpodobné, že se ustálí,“ říká Röhrich. Zajímavé je, že se používají i ve slovních spojeních, například „dělat prymulu“ nebo „prymulovat“, což znamená porušovat nařízení. Dalším úsměvným výrazem je „hodit kovidle“, což se používá, když se naráz změní plány.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.