Rouškovné, dělat prymulu, kovidle. Češi vymýšlejí nová slova. Víte, že se jedná o okazionalismy?
Praktická škola naší mateřštiny s humorem a nadhledem. Každou neděli jedna poučka, kterou jste už možná zapomněli. Připravili Michal Jagelka a Alex Röhrich.
Všimla jsem si, že Češi s fantazií vymýšlejí nová slova, napsala posluchačka do pořadu O češtině od A do Z. V souvislosti s epidemií koronaviru jich vznikly desítky. „Taková slova stále vznikají, říká se jim okazionalismy,“ potvrzuje Alex Röhrich a vysvětluje, že se jedná o latinský výraz pro slova příležitostná.
Hodit kovidle a prymulovat
Nacházíme je v písemné i mluvené podobě, ale i v odborných textech. „Vznikají při konkrétní příležitosti a neužívají se dlouhou dobu,“ doplňuje odborník. Nesou rys situace, ke které se vztahují. Takovými výrazy jsou například rouškovné nebo koronakrize. „Je málo pravděpodobné, že se ustálí,“ říká Röhrich. Zajímavé je, že se používají i ve slovních spojeních, například „dělat prymulu“ nebo „prymulovat“, což znamená porušovat nařízení. Dalším úsměvným výrazem je „hodit kovidle“, což se používá, když se naráz změní plány.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...