Robert van Gulik: Vražda na lotosovém jezírku

14. září 2019

Vladimír Dlouhý jako soudce Ti řeší vraždu starého básníka. V dalších rolích uslyšíte Viktora Preisse, Ladislava Mrkvičku či Feng–Jün Song. Poslouchejte do 21. září 2019.

Logo

V roce 1949 Robert van Gulik přeložil do angličtiny čínský detektivní román z 18. století Slavné případy soudce Ti a vydal jej v Tokiu. Postava hlavního hrdiny románu, soudce Ti, je založena na skutečné historické postavě soudce a státníka Ti Žen-ťie, který žil na konci 7. století v období dynastie Tchang.

Díky překladu polozapomenutého díla se Robert van Gulik začal zajímat o čínské detektivní příběhy a rozhodl se, že zkusí sám takový napsat. Položil tak základ velmi oblíbeného cyklu.

Účinkují: Viktor Preiss, Vladimír Dlouhý, Martin Zahálka, Lukáš Hlavica, Miloš Vávra, Dana Černá, Oldřich Vlach, Ladislav Mrkvička a Feng–Jün Song Vojtová
Překlad: Hana Bezděková
Dramatizace: Tomáš Vondrovic
Dramaturg: Martin Velíšek
Režie: Hana Kofránková
Zvuk: Ladislav Reich
Záznam a střih: Dominik Budil
Hudební spolupráce: Feng–Jün Song Vojtová
Produkce: Jitka Paříková
Natočeno 7. června 2008

autor: Tomáš Vondrovic
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...