Robert van Gulik: Vražda na lotosovém jezírku

14. září 2019

Vladimír Dlouhý jako soudce Ti řeší vraždu starého básníka. V dalších rolích uslyšíte Viktora Preisse, Ladislava Mrkvičku či Feng–Jün Song. Poslouchejte do 21. září 2019.

Logo

V roce 1949 Robert van Gulik přeložil do angličtiny čínský detektivní román z 18. století Slavné případy soudce Ti a vydal jej v Tokiu. Postava hlavního hrdiny románu, soudce Ti, je založena na skutečné historické postavě soudce a státníka Ti Žen-ťie, který žil na konci 7. století v období dynastie Tchang.

Díky překladu polozapomenutého díla se Robert van Gulik začal zajímat o čínské detektivní příběhy a rozhodl se, že zkusí sám takový napsat. Položil tak základ velmi oblíbeného cyklu.

Účinkují: Viktor Preiss, Vladimír Dlouhý, Martin Zahálka, Lukáš Hlavica, Miloš Vávra, Dana Černá, Oldřich Vlach, Ladislav Mrkvička a Feng–Jün Song Vojtová
Překlad: Hana Bezděková
Dramatizace: Tomáš Vondrovic
Dramaturg: Martin Velíšek
Režie: Hana Kofránková
Zvuk: Ladislav Reich
Záznam a střih: Dominik Budil
Hudební spolupráce: Feng–Jün Song Vojtová
Produkce: Jitka Paříková
Natočeno 7. června 2008

autor: Tomáš Vondrovic
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.