Roald Dahl: Sólový let (2/10)

3. říjen 2017
03369474.jpeg

O první životní zkoušce: práci pro Shell v Africe a boji proti bwana Hitlerovi. Čte Jaroslav Plesl. Poslouchejte až do úterý 10. října 2017.

Román navazuje na autobiografickou knížku Kluk. Dahl se v ní tentokrát už jako mladý muž vydává za svou první prací u firmy Shell do Afriky. Jeho cesta začíná na podzim roku 1938 na palubě rozhrkaného parníku. Cílem je Tanganika (dnešní Tanzánie), tehdy britská država.


Účinkuje: Jaroslav Plesl
Režie: Dimitrij Dudík
Dramaturg: Hynek Pekárek
Překlad: Alice Chocholoušková
Rozhlasová úprava: Petr Balajka
Natočeno v roce 2015.

Dahl si užívá všech výhod „bílého kolonisty“, pracuje za slušný plat a vykonává práci, která vyžaduje hlavně zdatnost, odolnost a naučit se svahilsky. Na pracovních cestách potkává zajímavé lidi, ať už Evropany nebo domorodce. Obdivuje přírodu i poklidné životní tempo.

Konec idyly

Idylu naruší předzvěst nevyhnutelné války s nacistickým Německem. Dahl se jí nejprve účastní jako nedobrovolný velitel jednotky, která má internovat zdejší početné německé obyvatelstvo. Po vstupu Británie se rozhodne bojovat proti bwana (svahilsky „pán“) Hitlerovi v řadách RAF.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Absolvuje krátký, nedostatečný výcvik. Při havárii pak utrpí vážná zranění hlavy. I tak se vrátí k 80. peruti a bojuje s německou leteckou přesilou v Řecku, Lybii, Syrii a Palestině. Následky zranění ho ale z bojů nakonec vyřadí. V roce 1941 se vrací – s pytlem vzácného tropického ovoce – do pobořeného Londýna. Bitva o Anglii ale byla vyhrána a britské bombardéry ničí v odvetě německé území.

Čtěte také

Spustit audio
autor: Roald Dahl