Richard Hindls: Všichni jedeme černou dírou a čekáme, jak to dopadne. Jakými cestami se bude Česko ubírat, je ve hvězdách
Sněmovna včera poprvé v historii odložila hlasování o návrhu státního rozpočtu. Vláda hnutí ANO a sociální demokracie nemá dosud dojednanou podporu pro jeho schválení. Dostane se situace z mrtvého bodu? A jaké jsou ekonomické vize roku následujícího?
„Teď už to není otázka ekonomická, ale čistě politická – tedy kdo se s kým dohodne, říká v pořadu Jak to vidí... ekonom Richard Hindls.
Anabáze rozpočtu je podle odborníka od začátku špatně. „Situace byla složitá, ale šlo to dělat jinak. Zejména pomocí jednorázových opatření pro jednotlivé konkrétní situace. Místo toho se věc vyřešila masivním nárůstem deficitu v novelách státního rozpočtu. A to pokračovalo i v přípravách pro rok 2021. A teď to narazilo.“
Situace u sousedů
Po letech přebytků se k deficitu vrátilo i sousední Německo. Přesto je jejich koncepce podle Richarda Hindlse mnohem čitelnější.
„Německo má zřetelnější představu, jak bude s rozpočtem v následujících letech nakládat. Nikdo v tuto chvíli neví, co pandemie ještě udělá. Ale přece jenom má Německo jasnější představu, jak bude svoje veřejné finance konsolidovat.“
Dluhová brzda
Ministerstvo financí vydalo konsolidační studii, v níž jsou pravidla rozpočtové odpovědnosti protažena až do roku 2031. V tomto roce by se Česká republika měla vrátit k trajektorii, jakou požadují zákony o rozpočtové odpovědnosti.
„Bohužel se může stát, že pokud by se situace vyvíjela tak, jak se vyvíjí dosud, mohli bychom narazit na dluhovou brzdu 55 % HDP už v roce 2025. A to by bylo pochopitelně velmi nepříjemné,“ upozorňuje host Dvojky.
Něco se i podařilo
Česká ekonomika vstupovala do pandemie s poměrně dobrými parametry, i když se ekonomický růst zpomaloval.
Čtěte také
Podle ekonoma Richarda Hindlse jsme měli velmi dobré parametry veřejných financí, měli jsme jeden z nejnižších deficitů státního rozpočtu, velmi nízkou nezaměstnanost.
„Lidé utrpěli obrovské ztráty. Rozdíly jsou velmi individuální na úrovni jednotlivců i různých segmentů. Přesto lze za pozitivní považovat to, že i přes všechna negativa se podařilo udržet zaměstnanost. Nezaměstnanost se zvýšila o jeden procentní bod na 3,6 %. Jde o průměr, ale přesto v této oblasti pořád patříme k nejlepším v Evropě,“ uzavírá Richard Hindls.
Další témata rozhovoru: situace na pracovním trhu; vývoj trhu s nemovitostmi; kdy bude možné ekonomiku nastartovat?; Brexit bez dohody.
Související
-
Richard Hindls: Věřím, že nebudou zasaženy řetězce, které tvoří páteřní síť průmyslu
Stát je zatím schopen dopady pandemie koronaviru pokrýt. I když za cenu velkých ztrát, myslí si to ekonom a statistik Richard Hindls.
-
Richard Hindls: Epidemie stojí lidstvo strašně moc. Nezbývá než věřit, že to dobře dopadne
V České republice začne opět platit nouzový stav. Cílem je zabránit šíření epidemie koronaviru. Jaký dopad budou nové restrikce mít?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.