Richard Hindls: Věřím, že nebudou zasaženy řetězce, které tvoří páteřní síť průmyslu
Stát je zatím schopen dopady pandemie koronaviru pokrýt. I když za cenu velkých ztrát, myslí si to ekonom a statistik Richard Hindls.
Doufá ale, že nebudou zasaženy klíčové struktury v ekonomice. „To znamená velké podniky a řetězce, které nějakým způsobem tvoří páteřní síť průmyslu,“ říká v pořadu Jak to vidí…ekonom Hindls.
Čtěte také
Současná situace je podle ekonoma jiná než na jaře. Odlišný je rozsah epidemie koronaviru i protikoronavirových opatření. „Na jaře některé firmy, jako třeba automobilky, zavíraly výrobu. Teď je spíše charakteristická snaha ochránit ekonomiku,“ míní Hindls.
Měkký či tvrdý lockdown?
V tomto ohledu proti sobě stojí dva názory. Buď má lockdown podobu osobního charakteru, kdy se lidé nemohou setkávat. Je to spíše otázka osobních možností a práv a velké průmyslové struktury nezasahuje.
„Otázkou ale je, zda nebudou zasaženy samovolně, samospádem tím, že velká řada lidí bude v karanténě nebo dokonce onemocní a provozy nebude možné substituovat dalšími lidmi,“ podotýká Hindls. A pak je tu tvrdý lockdown, jako byl ten jarní. „Uzavře se, co se uzavřít dá a nechá se jen to minimální,“ míní Hindls.
Situace ohledně koronaviru podle něj není biomedicínsky vyřešená a je otázka, zda postupné rozvolňování nenapáchá na ekonomice časem více škod, než kdyby se lockdown udělal tvrdý a ekonomika se po určité době znovu oživila. „Na to bude názorů velmi mnoho. Pravda je, že zatím ekonomika nějak funguje, až na odvětví, která jsou velmi postižena,“ doplňuje Hindls.
Zpomalení propadu
Z předběžného odhadu Českého statistického úřadu vyplynulo, že propad ekonomiky v České republice ve třetím čtvrtletí zpomalil. Hrubý domácí produkt klesl meziročně o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli dopadům koronaviru snížil o bezmála 11 procent. Což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky.
Podobná tendence je vidět při porovnání druhého a třetího čtvrtletí podle Hindlse po celé Evropě. Je to podle něj dáno právě velkým propadem ve druhém čtvrtletí a oživení v čtvrtletí třetím. „Otázka je, co bude následovat teď,“ zamýšlí se Hindls. „Zatím to nevypadá, že by propad mohl být tak velký, ale nevím, co ekonomika udělá,“ dodává. Roli v tom bude hrát například i nezaměstnanost.
Nízká nezaměstnanost
Míra nezaměstnanosti je aktuálně podle posledních čísel 3,8 procenta - a to je podle Hindlse poměrně málo. „I ve Spojených státech na konci čtvrtletí došlo k mírnému zlepšení nezaměstnanosti, dostala se pod 10 procent,“ uvádí příklad ekonom. „Nevíme ale, co se v následujících dvou měsících do konce roku ještě může odehrát," upozorňuje.
Další témata rozhovoru: teroristický útok ve Vídni ; co je za rekordním růstem německé a francouzské ekonomiky; zda a jak se v Česku spoří; bilance americké ekonomiky za čtyři roky administrativy Donalda Trumpa.
Související
-
Jan Švejnar: Zachrání ekonomiku čtyřdenní pracovní týden?
Změní nový koronavirus pohled na globalizaci? Bude svět zase závislý na Číně? Jak rychle půjde navázat na dobu před vznikem pandemie?
-
Tomáš Sedláček: Ekonomiku je teď třeba zazimovat a dát do režimu spánku
Podle ekonoma je to poprvé v dějinách poprvé, kdy svět chová stejně napříč kulturami a kontinenty. Nejdůležitější je prý uklidnit lidi „A nikoho nevyhazovat,“ nabádá firmy.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.