Richard Hindls: Ekonomice se daří, a tak ceny ropy rostou. Je to přirozené
Ceny ropy jsou na svém čtyřletém maximu. Státy Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC se zatím dohodly těžbu nezvyšovat. Proč ceny ropy stoupají a jaký bude další vývoj?
Ve hře je podle ekonoma Richarda Hindlse hned několik faktorů. „Zaprvé je velká spotřeba a také se snížily zásoby ropy v USA. Klíčovým ekonomikám se v zásadě daří, takže nejen ropa, ale i další zdroje jsou zapotřebí a to vede k tomu, že se v poslední době cena ropy vyšplhala někam k 70–75 dolarům za barel.“
Ropa je otázka ekonomická i politická
Analytici očekávají další růst cen, a to až k 90, nebo dokonce 100 dolarům za barel. Donald Trump nedávno v OSN obvinil ropný kartel, že „oškubává“ zbytek světa. Podle Hindlse to není jen otázka ekonomiky: „Víme, že USA se snaží s některými arabskými zeměmi, zejména se Saúdskou Arábií a dalšími, udržovat dobré vztahy a vycházet jim v některých věcech vstříc.“
„Taková hra se tu bude hrát vždycky a je pochopitelné, že země, které v současné době ovládají ropné zdroje, se přirozeně chtějí přiživit na ekonomickém růstu.“ Jiná situace by podle ekonoma byla, kdyby ekonomika stagnovala a ceny ropy rostly, jako tomu bylo v době ekonomické krize v polovině 70. let po jomkipurské válce.
Ekonomická krize v Itálii
S vážnými ekonomickými problémy se v současnosti potýká Itálie, která je třetí největší ekonomikou v Evropě. „Problémy italských bank a nově i návrhu státního rozpočtu ohrožuje Evropu možná ještě o něco víc než řecká krize,“ varuje Richard Hindls.
Itálie je varovně vztyčený prst evropské ekonomiky.
Richard Hindls
„V Itálii se nezaměstnanost pohybuje stále na dvouciferném čísle. Italské banky jsou zatížené velkým množstvím špatných úvěrů a zasáhly je i problémy turecké liry, která je na italské banky hodně navázaná. Do toho má Itálie vysoký schodek, který se pohybuje kolem 130 % nominální hodnoty HDP. A to je po Řecku druhý největší schodek v Evropě.“
Další témata rozhovoru: Uplyne 45 let od vypuknutí jomkipurské války a následné ropné krize, která měla pro Evropu rozsáhlé ekonomické následky. Co znamenala pro tehdejší svět a má nějaké důsledky i pro současnost? A co mají společného a v čem se naopak liší ekonomické krize uplynulých sta let?
Související
-
Ilona Švihlíková: Krize jsou signálem toho, že v systému je něco špatně
Vláda sestavila státní rozpočet, který má schodek 40 miliard korun. Za to si vysloužila kritiku ze strany pravicové opozice. Ekonomka Švihlíková ale z toho vrásky nemá.
-
Václav Bělohradský: Vlna uprchlíků je pro Itálii pozitivní. Je to praktické cvičení v globalizaci
Itálie v neděli pustila na pevninu všech 150 migrantů z lodě Diciotti, která kotvila na Sicílii. Italský premiér Conte už dříve vyzval Česko, aby část migrantů přijalo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.