Řekni, kde ty kytky jsou... Odešla Jiřina Fikejzová, textařka Rottrové nebo Kubišové
Ve věku 93 let zemřela Jiřina Fikejzová, textařka, scenáristka, psycholožka a atletka. „Rozloučila jsem se autobiografickou knížkou Povolání textařka,“ říkala v rozhovoru pro Dvojku už v roce 2010.
„Já už psát nechci. Jednoho dne jsem zjistila, že už píšu 40 let. A začala jsem uvažovat o tom, že už bych toho měla nechat. Že je čas odejít. A taky jsem to udělala. A rozloučila jsem se autobiografickou knížkou, která se jmenuje Povolání textařka,“ vysvětlovala Jiřina Fikejzová v pořadu Stříbrný vítr 23. října 2010.
Její texty nazpívali Milan Chladil, Yvetta Simonová, Waldemar Matuška, Karel Gott, Eva Pilarová, Václav Neckář, Marta Kubišová nebo Marie Rottrová. Jedním z nejznámějších je Řekni, kde ty kytky jsou.
Byli udivení, že jsem to napsala já
„Za všechno může původní autor, písničkář Pete Seeger. Where have all the flowers gone? se zpívá na celém světě. To byla krásná práce. A dokonce se ujala do té míry, že si ji zpívají trampové u ohně. A najednou na Portě byli udivení, že jsem ten text napsala já. Že prej je to jejich písnička,“ smála se.
Píseň přezpívala Judita Čeřovská, Jaroslav Wykrent, Marie Rottrová nebo Marta Kubišová. „Marta Kubišová ji zpívá na adventních koncertech a mě strašně zajímalo, jestli nebude vadit, že se tam zpívá, co se k čertu mohlo stát. V chrámu. V kostele.“
Vědomí, pro koho to dělám
Kde brala inspiraci? „U zahraničních písniček jsem se vždycky snažila, aby tam něco zůstalo z toho původního textu. U českých písniček mě vždycky vedla melodie. A vědomí, pro koho to dělám,“ vysvětlovala Jaromíru Ostrému. A odkud se brala její čeština?
„Narodila jsem se v pohraničí. V Lomu u Mostu. A tam se tenkrát mluvilo hrozně. Tam byla taková ta poločeština-poloněmčina. Tam se štrikovaly fusekle a lajntuchy a píglovaly tištuchy. Ale u nás doma se tak nemluvilo. Protože náš táta byl velký sokol.“
Čeština mě okouzluje neustále
„A pak jsem měla dokonalou paní učitelku, vlastenku, sokolku,“ vzpomínala. „A maminka byla taková hodná, laskavá, něžná, krásně hrála na klavír a zpívala nám lidové písničky. Milovala opery, uměla několik árií.“
„Mě čeština okouzluje neustále. Jak je chytrá. A ty nejhnusnější lidské vlastnosti má až na konci abecedy. Jsem pyšná, že jsem na to přišla. Všechno je to na Z. Jen to vyškrtnout. Záludnost, zloba, zášť, závist, zákeřnost, ziskuchtivost, zlomyslnost...“
Atletická hvězda
V minulosti navíc reprezentovala republiku ve sprintu. „Žádná atletická hvězda jsem nebyla,“ bránila se. „Měla jsem štěstí. Můj největší úspěch bylo druhé místo na mistrovství republiky v běhu na 200 m. A jsem spoludržitelkou československých rekordů z té doby v běhu na 4 x 200 m a 4 x 100 m. Něco z toho ve mně zůstalo.“
Související
-
Jiřina Fikejzová: Byla jsem známá, že se loudám. Nikdy jsem se za to ale nestyděla a trápila se ráda
„Tak to zkuste, dívko, Borovec mi to vrátil,“ řekl jí prý Karel Vlach. A tak vznikl její první text. Později psala pro Gotta i Matušku.
-
Tobogan v pyžamu s Jiřinou Fikejzovou
Vvystudovala psychologii, aktivně se jí ale nevěnovala. Proslavila ji spíš činnost literárně - hudební. Moderuje Aleš Cibulka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.