„Řekla jsem nemoci: Pojď si!“ Zemřela herečka Květa Fialová

26. září 2017

Ve věku 88 let zemřela herečka Květa Fialová. V posledních letech bojovala s následky srdeční mrtvice i s Alzheimerovou chorobou. Kvůli zhoršujícím se problémům se srdcem byla před několika dny hospitalizována.

„Čím víckrát dostaneš do držky, tím víc toho vydržíš,“ prohlásila Květa Fialová při své poslední návštěvě na Dvojce v roce 2014. „Proč si furt myslíš, že když je někomu 80, tak je to špatně?“ zlobila se tehdy naoko na moderátora Aleše Cibulku. Právě o stáří s ní o dva roky dříve natočil rozhovor Karel Sladký.


Dvojka památku Květy Fialové připomene mimořádně zařazeným pořadem A léta běží, vážení..., natočeným v roce 1993. Poslouchejte dnes v úterý 26. září 2017 od 18:30. Záznam najdete po odvysílání v archivu pořadů.

„Každej den je nová příležitost. Něco pochopit. Dál. A pořád musíme chápat a děkovat a radovat se. Je to opravdu dárek. Každá minuta. Jediné, co máme, je čas. Ten nám byl dán. Stvořitelem. A teď jde o to, co s tím dárkem uděláme. Je to na nás. Nečekejte, že to za vás udělá někdo jinej. Vy si to musíte udělat. Život je váš. A každá vteřina je váš cíl ke štěstí,“ říkala herečka v roce 2012.

Bejt nemocná a ještě naštvaná?

Tehdy objížděla domovy pro seniory. „Říkám jim: Máte dvě možnosti. Být mrtvý, nebo starý. A pak jsou rádi starý. Věci jsou, jak jsou. Jde o to, jak je přijmeme. Všecko musíme přijmout s pozitivem. Všecko přeložit do pozitiva, do radosti, do štěstí. I když nás nemoc navštíví.“

Sama Fialová bojovala s následky srdeční mrtvice i s Alzheimerovou chorobou. „Já pořád mám nějaké nemoce. Se srdcem, bypass, operace, pořád něco. Říkám: Pojď si! Host do domu, Bůh do domu. A moje tělo je můj dům. A přijde nemoc a něco mi chtěla asi říct, pohovořit. Já s ní taky hovořím. Ale v míru. Bejt nemocná a ještě naštvaná? To už je moc. Nemocná a radovat se.“

Můžu bejt šťastná s ropuchou

Herečka byla známá tím, že například kolem krku nosila znamení hned několika náboženství. „Lidi si vymýšlejí různé -ismy. Jak politický, tak náboženský. Nejhorší heslo na světě je: Kdo nejde s náma, jde proti nám. To je moc špatně. Každej si může myslet něco jiného, ale v pozitivu, jinak,“ vysvětlovala svůj přístup.

„Já můžu bejt šťastná s ropuchou, se žábou budu žít a budu s ní šťastná. Protože budu vědět, že ropucha je můj Bůh. A když budu dělat ve jméně zelený nebo flekatý ropuchy jenom dobro a pomáhat lidem, tak na tom záleží. Nejde o to, ve jménu koho, ale co.“


Nejznámější filmy Květy Fialové:
Babička
Limonádový Joe
S tebou mě baví svět
Adéla ještě nevečeřela
Partie krásného dragouna
Ženu ani květinou neuhodíš
Báječná léta pod psa
Účastníci zájezdu

Na divadle už jako 16letá

Šarmantní herečka s divadlem začínala jako 16letá v Českém Těšíně. V letech 1946–1950 jako jedna z prvních vystudovala brněnskou JAMU. Hrála v Opavě, Českých Budějovicích, Kolíně, Martině a v roce 1958 ji pro Divadlo ABC angažoval Jan Werich. Scéně zůstala věrná i po připojení do Městských divadel pražských. Ve filmu se poprvé objevila už ve 40. letech. Věnovala se i dabingu.

autoři: lup , kas , rota
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová