Reinhold Messner. Blízkost smrti mu připomíná, že je ještě naživu

17. září 1944 se narodil Reinhold Andreas Messner, italský horolozec, který jako první překonal všech 14 osmitisícovek. Napsal Jaroslav Hejnic. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Na své konto si dále připsal prvenství za dobytí Mount Everestu bez kyslíkové bomby. A aby toho nebylo málo, tak tu samou horu zdolal kompletně sólovým výstupem.

Messner pracuje na projetku horských muzeí

Když už nebylo kam lézt, začal se věnovat přechodům polárních oblastí a pouští. O svých dobrodružstvích napsal desítky knih, mnohé z nich byly přeloženy i do češtiny.

Horolezec Reinhold Messner u nově otevřeného horského muzea na vrcholu Kronplatzu v Jižním Tyrolsku

Část svého života zasvětil i práci pro veřejnost. V letech 1999–2004 byl poslancem za italskou stranu zelených. K jeho hlavním tématům patřil ekologický přístup ke krajině, byl aktivním stoupencem Evropské unie. Od roku 2003 pracuje na svém projektu pěti horských muzeí, které umístil do turisticky zajímavých lokalit.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související