Řecko by mělo dostat ještě šanci. Ale moře tam zůstává, slunce svítí a život se nezastaví, tvrdí Řekyně, která žije v Česku

17. červenec 2015

Taky váháte, jestli teď do Řecka na dovolenou? Řecká krize je brzdou a její vyústění velkou neznámou nejen pro turisty, ale i pro světové politiky.

Po rodičích je Řekyně, ale narodila se v Příbrami a žije v České republice. Sotira Korecká Margaritopulu má cestovní kancelář, a jak zdůrazňuje, není politolog, takže mluví za obyčejné lidi.

„Myslím, že je správné, že Řekové musí šetřit a musí se ubrat tam, kde je to nutné. Řekové mají pokoru a každý se snaží vyprodukovat maximum. Nechci bránit marnotratnost, ale Evropa by měla vytvořit silný celek, abychom mohli v klidu a míru žít.“

Slunce do duší a rozum do hrsti

Podle ní by se Řecko mělo domluvit s Bruselem, aby zůstalo v EU. „Výstup je rozdělením Evropy. Řecko by mělo dostat šanci, a pakliže to nezvládne, jsou tam chytří lidé, kteří tu zemi povedou. Moře tam zůstává, slunce tam svítí a život se nezastaví. Nemůžeme se tomu poddat.“

Problémy se v Řecku řeší i na plážích. A obyčejný rozum převládá. „Musíme pustit slunce do duší. Pravda, Řecko je vážný problém, stejně jako jsou problémy i jinde na světě. Ale my lidé musíme používat rozum a my, ženy, srdce.“

Práce pro ty, kdo chtějí

Sotira Korecká - Margaritopulu

Sotira Korecká nesouhlasí s názorem mnohých mladých Řeků, kteří křičí, že práce není. „Práce vždycky je, akorát si za ní musíte dojet. V tomhle jsou Řekové stejně konzervativní, jako Češi.“

Jak říká, člověk zkrátka musí chtít pracovat. „Když mi nepůjde cestovní ruch, tak se moje kancelář zavře a já budu muset jít dělat jinou práci. Tak to v životě chodí.“

Před řeckým bankomatem

Podle médií se život mnoha Řeků scvrkl na fronty před bankomatem. Jak říká Sotira Korecká Margaritopulu, média ukazují jen to, co je pro diváky atraktivní a zajímavé.

„Určitě je nepříjemné chtít si něco koupit nebo zaplatit fakturu a vědět, že to banka nepustí. Ale není pravda, že všechny bankomaty jsou přeplněné. Když jsem si nemohla vybrat v Leptokarii, jela jsem do jiného blízkého města, kde u bankomatů nikdo nestál.“

Jak je to v Řecku s uprchlíky? Jak se k nim místní chovají? Jak na situaci v Řecku nahlížejí místní bohové? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: eh , Stáňa Lekešová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.