Recepty z pořadu Kolotoč (30.6.) - Paella

Pokud vás prázdninové kroky zavedou do Španělska, nesmíte si v žádném případě nechat ujít místní specialitu zvanou Paella. Rýžový pokrm s masem, zeleninou a mořskými plody. Tohle jídlo v originálním pojetí je něco úplně jiného než napodobeniny, které jsou u nás k sehnání v různých polotovarech. Pravá španělská Paella je totiž nejen jídlem, ale společenskou akcí, která se připravuje několik hodin a dbá se přitom s největší pečlivostí na správnou chuť a hlavně barvy pokrmu, které hrají od oranžové, přes jasně červenou, žlutou, tmavě cihlovou až do zeleń svěžího hrášku.

Pokud patříte mezi labužníky, které neodradí poněkud složitější předpis, zkuste si zapsat klasickou verzi. Její chuť je neopakovatelná a návyková. Základem je větší kuře - kolem 1,5 kila. Kuře vykostíte a nakrájíte na 8 kusů, které zatím odložíte.
Z kostry a příslušného množství vody uvaříte silný vývar, do kterého ještě přidáte 2 cibule, pórek, celer a 3 stroužky česneku a nesmíte zapomenou bouquet garni - což je pytlíček s bylinkami vložený do vývaru. Konkrétně listy petržele, tymián, bobkový list, šalvěj a rozmarýn.
Po zhruba hodince vaření vezmete hlubokou pánev, ve své zemi zvanou paella pánev, kde na 4 lžících oleje osmahneme kousky kuřete, přidáme nakrájené chobotničky - asi půl kila, 2 nakrájené papriky, 2 cibule a špetku šafránu a vše necháme na pánvi změknout asi 5 - 6 minut.
V té době už to začíná velice zajímavě vonět a tak, abychom si ukrátili mučivé čekání, můžeme otevřít třeba láhev španělského vína , třeba odrůdy Tempranillo - dá se sehnat ve slušné kvalitě za velmi slušnou cenu.
Do pánve přidáme 6 velkých oloupaných rajčat a necháme dalších 5 minut dusit. Navážíme si 40dkg rýže a toto množství si ještě odměříme objemově - za chvilku uvidíte proč.
Rýži dáme do pánve a promícháme se zeleninkou a masem, a přidáme ještě 12kusů mušlí a 12 ks velkých krevet. Vše zalijeme 2 a 1/5 krát větším množstvím vývaru (než bylo rýže) , přikryjeme ( fólií), přivedeme k varu a poté dáme do trouby a 30 minut pečeme při teplotě 220 °C.
A pozor - teď se projeví ta péče o barevnost pokrmu - přidáme 250 g zmraženého hrášku, lehce promícháme a necháme péci dalších 5 minut. Posledních 5 minut necháme paellu "natáhnout" už ve vypnuté troubě.
Pyšně neseme na stůl a pak už jen přijímáme blahopřání.

Paella
autor: lup