Rádio Retro

Digitální stream Českého rozhlasu. Poslouchejte živě právě teď nebo kdykoli jindy, 24 hodin denně.

1990: Návraty a začátky

První digitální stream Rádio Retro v roce 2020 se vrací přesně o třicet let nazpět. Rok 1990 přinesl do rozhlasového éteru jednak novinky, ale i mnoho návratů – osobností, které nesměly být slyšet nebo pojmů, o kterých se nemohlo mluvit.

Výběr archivních zvukových dokumentů nabídne několik vydání Hovorů v Lánech s Václavem Havlem, hlas kardinála Františka Tomáška, ale také připomene zrod rozhlasové legendy zvané Tobogan i s jeho dlouholetým moderátorem Tomášem Slámou. Vysílání začne o půlnoci na 15. ledna.

Unikátní historie Toboganu

„Po loňských vzpomínkách na listopad roku 1989 jsme se rozhodli připomenout také období, které následovalo bezprostředně po sametové revoluci,“ vysvětluje ředitel Programu Ondřej Nováček.

Tomáš Sláma

„Třeba už na jaře 1990 vznikly Hovory z Lán. K mikrofonu se směla vrátit Marta Kubišová. Mohlo se mluvit o prezidentu Masarykovi. Vznikala spousta nových pořadů,“ rekapituluje. „Chceme taky připomenout dlouhou a vlastně unikátní historii zábavného pořadu Tobogan, na který jsme dodnes velice hrdí.“

Legendární Radio na polštář

Dramaturgie tohoto vysílání Rádia Retro ale nezapomíná ani na ty, kteří tehdy byli dětmi a oslovovaly je pořady jako Rádio na polštář. Z jeho historie se příliš mnoho nahrávek nedochovalo. Ale v ostravském rozhlase se povedlo najít několik dochovaných vydání z počátku 90. let.

Anebo taky seriál Jana Vodňanského s názvem Třikrát Vé. Z něj se mnozí mladí posluchači mohli poprvé dovědět spoustu informací o Voskovcovi a Werichovi.

Jiří Voskovec a Jan Werich: Osvobozené divadlo

„Člověk si při poslechu těchto archivních dokumentů uvědomí, kolik myšlenek, idejí a hodnot v té době rozhlas pomáhal šířit,“ zamýšlí se dramaturg Rádia Retro Tomáš Černý. „Dvacet let se mnoho jmen nesmělo v éteru objevit a ti lidé říkají věci, které stojí za to dneska znovu vysílat. Protože myšlenka je v rozhlase důležitá a tady jich je spousta.“

Havel, Lustig, Sovák

Program tohoto Rádia Retro stojí na cyklech jako Soukromý dotazník, Káva u Kische, Osudy z produkce Audiostudia, které v roce 1990 vzniklo a kde působila řada rozhlasových autorů ze 60. let.

Z osobností, jejichž hlasy si můžete po letech znovu poslechnout, stojí za zmínku Jaroslava Moserová, Tomáš Sedláček, Čeněk Sovák, Ivan Havel, Anna a Herberta Masarykovy, Eda Kriesová nebo Arnošt Lustig.

Rádio Retro 1990: Návraty a začátky začne vysílat o půlnoci 15. ledna 2020. Poslouchejte ho na portále mujRozhlas nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas, na Play.cz, nebo v pozemním digitálním vysílání DAB+.