Rádio Retro

Digitální stream Českého rozhlasu. Poslouchejte živě právě teď nebo kdykoli jindy, 24 hodin denně.

Šťastné a veselé Rádio Retro bude chodit po návštěvách

Sváteční speciál nabídne od 6. prosince výběr z archivních pořadů, které zachycují návštěvy v domácnostech zajímavých osobností. Snímky od roku 1948 do roku 1998 zachycují herce, výtvarníky, spisovatele a jiné populární postavy československé kultury.

Miroslav Horníček-60.léta

Ukazují ale taky, jak se vyvíjely metody rozhlasové práce od předem napsaných dialogů ke spontánním a autentickým reportážním záběrům.

Bude to opět 28 hodin zvukových dokumentů se jmény jako Max Švabinský, Dana Medřická, Zdeněk Štěpánek, Jan Pivec, Miroslav Horníček, Jan Werich, Jiří Trnka, František Hrubín nebo Miloš Forman, Jindřiška Smetanová, Dana Zátopková či František Nepil.

Osobní setkání

„Umožnit posluchačům setkání s populárním hercem nebo váženým umělcem, to byla touha mnoha autorů rozhlasových pořadů už v dobách po druhé světové válce,“ načíná svou pozvánku ředitel programu Ondřej Nováček.

„Je to princip, který funguje spolehlivě v rozhlasovém programu dodneška. Ale jak jde čas, některé slavné už k mikrofonu prostě pozvat nemůžeme. A protože jsou mezi nimi osobnosti stále oblíbené, sváteční Rádio Retro některá setkání připomene,“ slibuje Nováček.

Návrat legendárních pořadů

Max Švabinský-autoportrét 1933

Nejstarší nahrávkou tohoto Rádia Retro je rozhovor Jana Weniga s malířem Maxem Švabinským z roku 1948. Nejmladší pak hodinka Jana Koláře s názvem Vlastimil Brodský je sám doma z roku 1998. Výběr archivních dokumentů se nevyhýbá ani 50. letům nebo éře normalizace.

Pro normalizaci byl charakteristický návrat metody vzniku pořadů podle předem napsaného a čteného textu. S vánočním streamem se tak do éteru vrátí pořady jako Chvilky v zákulisí, Sám doma s hudbou, Dveře dokořán, A léta běží, Dobré jitro, Host do domu nebo Přišel po večeři.

Nejcennější nahrávky Wericha

„Nepochybně nejcennější je série nahrávek z roku 1966 pořízených v bytě Jana Wericha na Kampě v Praze,“ říká dramaturg Tomáš Černý, který program uvádí společně s Patricií Strouhalovou.

„Celé tři roky před tím, než byl natočen populární cyklus Táto, povídej, se Wericha šel ptát na historii Osvobozeného divadla a na Werichovy životní osudy herec a spisovatel Miroslav Horníček. Tyto dvacetiminutovky se za více než 50 let ještě nikdy nereprízovaly jako celek.“

Höger, Trnka, Svěrák...

Jiří Trnka

Při poslechu tohoto Rádia Retro můžete také pomyslně navštívit Zahradu Jiřího Trnky v podání Karla Högera nebo jednu tajuplnou garáž, ve které si po nocích spolu povídají Tři auta – jak zní název první rozhlasové pohádky Zdeňka Svěráka.

Slovesné pořady doplňuje výběr vánočních gramodesek zahraničních i českých zpěváků, například adventní LP Marty Kubišové a bratrů Ebenových z roku 1990.

Šťastné a veselé Rádio Retro začne vysílat od 6. prosince 2019 a jeho smyčka poběží až do 6. ledna 2020. Poslouchejte ho na webu rozhlas.cz, na Play.cz, v mobilní aplikaci mujRozhlas nebo v pozemním digitálním vysílání DAB+.