Rádio Retro

Digitální stream Českého rozhlasu. Poslouchejte živě právě teď nebo kdykoli jindy, 24 hodin denně.

Zlatý fond

V období, kdy se nemůžeme scházet, chodit do divadel a na koncerty, vám nabídne Rádio Retro Zlatý fond ty nejlepší nahrávky od 60. do 90. let. Žijte nejenom zpravodajstvím, uvolněte se a přelaďte svoje vědomí!

Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák vysílali pořad Vinárna U pavouka poprvé 23. prosince 1966

Životní příběhy v pořadech A léta běží, vážení nebo Sedmilháři. Semaforské záznamy, o které si píšete. Imaginární cestování s Meteorem. Zvukové výpravy na neobvyklá místa v seriálech Svědectví z podzemí a Reportérům vstup povolen. Nebo ukázky z někdejší produkce redaktorů Miloně Čepelky a Zdeňka Svěráka s jejich vlastním komentářem.

Výběr legendárních nahrávek

„Od roku 2013, kdy jsme Rádio Retro jakožto digitální stream ČRo spustili, jsme posluchačům nabídli bezmála třicet tematických vydání s mnoha stovkami historických zvukových dokumentů,“ rekapituluje ředitel Programu Ondřej Nováček.

„V posledních dnech média reagují na náhlou změnu našeho životního rytmu a my v tom nezůstáváme pozadu. Místo jediného společného jmenovatele archivních pořadů ale nabídneme pestrý výběr legendárních nahrávek nejrůznějších stylů a žánrů, kterou navíc budeme častěji občerstvovat.“

Rodinné klany i prvorepublikové hvězdy

V digitálním éteru se tak objeví postupně čím dál více zábavy a legendárních jmen nebo titulů. S jistou nadsázkou a ohledem na stávající situaci začínáme výběrem z někdejšího seriálu Vladimíra Bernáška Všichni jsou doma.

V něm dlouholetý redaktor neděli co neděli na stanici Praha kolem roku 2000 navštěvoval populární osobnosti a povídal si i s jejich partnery a dětmi. Hana Gregorová a Brzobohatý starší i mladší, Věra Galatíková a Ladislav Frej, rodinný klan Brouskových, Matuškovi, Helena a Jiří Růžičkovi...

Později vám Aleš Cibulka nabídne nahrávky s hlasy prvorepublikových filmových hvězd, které vystupovaly v rozhlase třeba v 60. letech i později. Se svou nabídkou reportáží a pásem se ozvali kolegové z regionálních rozhlasových studií.

Pořady Apetýt, Host do domu nebo záznamy někdejších přímých přenosů o moravských tradicích nabídne Dagmar Misařová z Ostravy. Nálada se prolíná s poznáním a s vědomím, že bavit znamená hlavně zabavit, ne jen pobavit.

Pro víc času doma

„Program zdaleka není určený jen pro tak řečené seniory. Vysílání koncipujeme jako program pro posluchače zvídavého, vnímavého, připraveného sledovat rádio sice třeba jako příposlech k nějaké činnosti, ale současně s vysokou mírou pozornosti,“ uvažuje dramaturg Tomáš Černý.

„Takoví lidé – jak vím za léta z posluchačských dopisů – se najdou v každé generaci. Nejde o vlastnost spojenou s věkem. Více času tráveného teď doma jde navíc takovému poslouchání doslova naproti.“

Sedmilháři-zleva:Skálová, Jirotka,Smetanová,Otčenášek,Osvald,Vlček

Rádio Retro Zlatý fond začne vysílat o půlnoci z 30. března 2020. Poslouchejte ho na portále mujRozhlas nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas, na Play.cz, nebo v pozemním digitálním vysílání DAB+.