Rádio Retro

Digitální stream Českého rozhlasu. Poslouchejte živě právě teď nebo kdykoli jindy, 24 hodin denně.

Dálky a knížky

Český rozhlas uvádí v září výběr archivních nahrávek z let 1952–2003, ve kterých se doplňují dva typické dovolenkové motivy – dálky a knížky. Rádio Retro připomene především literárně činné cestovatele, včetně Emila Holuba, Alberto Friče nebo Zikmunda a Hanzelky.

Rádio Retro: Dálky a knížky

„Vzhledem k dlouhodobé posluchačské oblibě takzvaných audioknih vycházíme vstříc milovníkům mluveného slova, a to v podobě, která na CD a mp3 nosičích ke koupi není,“ láká na nové Rádio Retro ředitel Programu Českého rozhlasu Ondřej Nováček.

Podle něho by si například Rudolf Pellar jako interpret Cirkusu Humberto zasloužil bez přehánění nominaci v anketě Neviditelný herec. „Jenomže ten snímek byl natočen už v roce 1957, takže jsme ho vytáhli opravdu z hlubin archivu“ dodává.

Raritní Zikmund a Hanzelka

K největším raritám mezi poklady historického zvukového fondu Českého rozhlasu patří záznam úplně poslední Čtvrthodinky inženýrů Zikmunda a Hanzelky z roku 1952. Předcházelo jí nějakých 700 pořadů vzniklých na základě materiálu z jejich první cesty.

Jiří Hanzelka (vlevo) a Miroslav Zikmund 31. prosince 1948 v Brazílii – novoroční přípitek

„Posluchači se občas ptají, proč jim jejich dávné zážitky s dvojicí Zikmund a Hanzelka nezopakujeme a my stále znovu musíme odpovídat, že naši předchůdci tyto extrémně oblíbené relace tehdy prostě nezachovali,“ objasňuje dramaturg Rádia Retro Tomáš Černý.

„Poslední odvysílaný pořad se do archivu dostal až v nedávné době z amatérského záznamu na nepříliš kvalitní, ale přesto cenné gramofonové desce.“

Frič, Holub, Běhounek

K dalším velkým cestovatelům v letním programu patří Miloslav Stingl a jeho Deset zastavení z někdejších Stránek na dobrou noc (1981).

Poslechněte si vyprávění akademika Františka Běhounka o ztroskotání vzducholodi Italia

Uslyšíte i Mikrofórum o reportážní cestě Pavla Jablonského do Nicaragui (1984), pásmo o Alberto Vojtěchu Fričovi, vyprávění akademika Františka Běhounka o ztroskotání vzducholodi Italia (1928), Meteor o Emilu Holubovi. Z literátů pak Jindřišku Smetanovou nebo Evu Kantůrkovou.

Slovesné pořady doplní výběr ze starých jazzových alb Counta Basieho, Glenna Millera, Charlieho Parkera, případně Karla Velebného, Luboše Andršta nebo Jiřího Stivína.

Rádio Retro Dálky a knížky začne vysílat o půlnoci na 1. září 2020. Poslouchejte ho na portále mujRozhlas nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas, na Play.cz, nebo v pozemním digitálním vysílání DAB+.