Rádio Retro

Digitální stream Českého rozhlasu. Poslouchejte živě právě teď nebo kdykoli jindy, 24 hodin denně.

Nové Rádio Retro připomíná 60 let Semaforu

Poslechněte si desítky let nevysílané archivní nahrávky Suchého, Šlitra, Molavcové, Šlitrovy melodie, Gramotingltangly s Horníčkem a Werichem anebo unikátní amatérské záznamy Jonáš klubu. Třeba besedu Jiřího Černého se Zdeňkem Svěrákem 17. listopadu 1989.

Spustit Rádio Retro >>

Jiří Grossmann a Miloslav Šimek v Rádiu Retro: 60 let Semaforu

Prvního října vstoupí do digitálního éteru nový programový blok Rádia Retro, jehož tématem bude divadlo Semafor. Archivní nahrávky v rozsahu od roku 1961 do roku 2006 připomenou hlavně střihové pořady nebo pásma s písničkami Suchého a Šlitra, dále řadu Suchého vystoupení v rozhlase i v divadle a unikátní součástí programu je také několik amatérských nahrávek z archivu Jonáš klubu, jemuž děkujeme za poskytnutí snímků přinášejících v některých momentech poměrně překvapivé souvislosti a informace.

Překvapení i pro velké fanoušky

„Semafor je zásadní součástí naší novodobé kulturní historie a navíc se v podstatě od samého počátku objevoval v rozhlasovém vysílání,“ konstatuje ředitel programu Ondřej Nováček s poukazem na populární písničky, které zejména v 60. letech přinášely do éteru trochu jiný proud než tehdy rozšířenou taneční hudbu velkých orchestrů.

„Nepůjde o dokonale výstižnou kroniku Semaforu,“ upozorňuje Nováček, „ale o přehlídku pořadů, kterými disponuje náš archiv. To samozřejmě zdaleka nejsou všechny počiny této scény. Na druhé straně je to řada nahrávek, které desítky let ve vysílání nezazněly a mohou být překvapením i pro velké fanoušky Jiřího Suchého a jeho divadelní práce.“

Velká jména

Rádio Retro opráší z hloubi 60. let několik veřejných nahrávek s průřezem tehdejších her Semaforu. Nechá vzpomínat Miroslava Horníčka na předčasně zemřelého Jiřího Šlitra, jehož melodie samozřejmě doprovodí mluvené slovo napříč programem tohoto streamu.

Miroslav Horníček v Rádiu Retro: 60 let Semaforu

Objeví se Jitka Molavcová, Miloslav Šimek a Jiří Grossmann. Vedle divadelních momentů vzpomeneme i na souběžnou rozhlasovou činnost Jiřího Suchého – oblíbené Gramotingltangly, na kterých se podíleli i třeba zmíněný Horníček nebo Jan Werich.

Zapomenutý seriál

Velkou přehlídku semaforských titulů nabízí zcela zapomenutý seriál z roku 1970. Jeho autoři v něm uvádějí úryvky z interních nahrávek představení pořízených ve zvukařské kabině divadla.

„Ve dvacetiletí 1970–1989 se Jiří Suchý se Semaforem objevoval v rozhlase jen sporadicky. Výjimkou jsou třeba malé pořady na Silvestra 1978 nebo rozhovor ve Studiu 7 z počátku roku 1989. Tuto éru tedy naplňují nahrávky ze setkání Jonáš klubu,“ slibuje dramaturg Rádia Retro Tomáš Černý.

Jonáš klub s Černým a Svěrákem

Jonáš klub, působící dodnes, po celou dobu existence pořádal večery s besedami, na které zval různé osobnosti, ne nutně přímo související se Semaforem. „Nicméně třeba spisovatelka Jindřiška Smetanová nebo scénárista a herec Zdeněk Svěrák patří ke zlaté éře 60. let,“ vysvětluje Černý.

„Navíc když třeba Jiří Suchý vypráví publiku o svých začátcích, o své roli filmového režiséra a dalších momentech své kariéry, stojí to za poslech. Stejně tak když v roce 1987 vyprávěla Jindřiška Smetanová o tom, co vlastně za normalizace dělala, jaké vystřídala profese a co všechno musela vydržet.“

„Naprostým pokladem je pak záznam besedy Jiřího Černého, který si v Jonáš klubu povídal se Zdeňkem Svěrákem večer 17. listopadu 1989. Samozřejmě tu ještě nemohla být žádná známka nastupující historické změny, ale pár narážek na tehdejší situaci se najde a docela z nich po těch třiceti letech mrazí,“ uzavírá Černý.

Rádio Retro „60 let Semaforu“ začne vysílat o půlnoci z 31. září na 1. října a jeho smyčka poběží až do 16. listopadu. Poslouchejte ho na webu rozhlas.cz, na Play.cz, v mobilní aplikaci iRadio nebo v pozemním digitálním vysílání DAB+.