Rádio Retro

Digitální stream Českého rozhlasu. Poslouchejte živě právě teď nebo kdykoli jindy, 24 hodin denně.

Menzel a stoleté legendy

Od půlnoci z pondělí na úterý 22. září se v programu Rádia retro objeví nahrávky s hlasem nedávno zemřelého režiséra Jiřího Menzela a dále vyprávění Dany Medřické, Vlastimila Brodského, Rudolfa Hrušínského nebo Jiřího Sováka, které spojuje ročník narození 1920. Uslyšíte i nahrávky, které nebyly dosud publikovány v plném rozsahu.

Jiří Menzel

Jiří Menzel byl hostem u mikrofonu Československého rozhlasu poprvé v roce 1966. Po natočení Ostře sledovaných vlaků. Ještě před tím, než za ně dostal filmového Oscara. Vyjadřoval se tehdy velmi nesměle. Skoro jako hrdina zmíněného filmu. Nebylo snadné s ním rozhovor natočit.

Režisér Jiří Menzel, představitel hlavní role Václav Neckář a kameraman Jaromír Šofr při natáčení filmu Ostře sledované vlaky

Později komentoval úvahy o filmu ze 30. let a společně s Bohumilem Hrabalem uvažoval na počátku 80. let o Postřižinách a jejich filmové adaptaci. Tento rozhovor natočil publicista Ota Nutz. Ale v archivu máme raritní snímek původní, dosud nesestřihané podoby tohoto interview.

Druhá nahrávka pořízená a uložená do archivu na konci roku 1968 a nikdy nepublikovaná zachycuje Jiřího Menzela při poradě filmových tvůrců diskutujících o účasti na filmovém festivalu v Moskvě v nadcházející sezóně 1969. Režisér se tu od úvah o vzniku kritických článků o filmech v Rudém právu dostává až k obecnému varování před lhostejností společnosti vůči okupaci.

Herci narození před sto lety

Herecké stopy Dany Medřické, Rudolfa Hrušínského, Vlastimila Brodského nebo Jiřího Sováka se v archivu Českého rozhlasu pochopitelně hledají mnohem snáz, než vyprávění introvertního režiséra. Přesto jde spíše o literárně-dramatické výkony než civilní vyprávění.

S Danou Medřickou - natáčení Rozmarného léta-1981

Přesto se podařilo najít například hodinové pásmo Herec a čas, kde Vlastimil Brodský nahlas (a přitom tiše) uvažuje o svém životě, o herectví, o plynutí života.

V případě Rudolfa Hrušínského stojí za zmínku rekonstrukce rozhovoru z poloviny 80. let, který se dochoval na původním pracovním pásu bez hudby.

Jiří Sovák se v Rádiu Retro zase neobjeví jen jako bodrý vypravěč historek, ale na počátku normalizace vznikl rozhovor směřující víc k serióznějším stránkám hereckého umění.

Rádio Retro Jiří Menzel a herci narození před sto lety začne vysílat o půlnoci na 22. září 2020. Poslouchejte ho na portále mujRozhlas nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas nebo v pozemním digitálním vysílání DAB+.