Rádio Retro

Digitální stream Českého rozhlasu. Poslouchejte živě právě teď nebo kdykoli jindy, 24 hodin denně.

Nové Rádio Retro připomíná Sametovou revoluci

Tematický stream Českého rozhlasu k 30. výročí pádu totality nabízí výběr 44 hodin archivních nahrávek. Program mapuje dění v Československu od 17. listopadu 1989 do konce roku 1990.

Vedle dobových snímků přináší vzpomínky některých aktérů tehdejšího vysílání a před časem objevené nahrávky z demonstrací na Václavském náměstí, konkrétně z 23. a 27. listopadu 1989. Archivu Českého rozhlasu je věnoval Jaroslav Zelinger, který některé demonstrace ozvučoval a nahrával!

Zvuková kronika prvních týdnů a měsíců

Sametové Rádio Retro

Program Sametového Rádia Retro je řazen chronologicky, a je tedy vlastně kronikou prvních týdnů a měsíců polistopadového vývoje u nás. Připomenout si můžete generální stávku, volbu Václava Havla prezidentem republiky, návštěvu Jana Pavla II. v Československu, první svobodné volby, vznik Hovorů v Lánech a podobně.

Uslyšíte zpravodajství pražského rozhlasu, ale i Svobodné Evropy, Hlasu Ameriky nebo BBC. Sametové Rádio Retro nabízí taky vzácné nahrávky rozhovorů s  osobnostmi, které po roce 1968 nesměly veřejně vystupovat a do éteru se vracely postupně během podzimu 1989 a jara 1990.

Lustig, Škvorečtí, Landovský, Hanzelka...

Václav Havel a Pavel Landovský. Fotka z archivu Moniky Arkai Dienstbierové

Svoje názory vysloví Karel Kyncl, A. J. Liehm, Arnošt Lustig, manželé Škvorečtí, Pavel Landovský, Jiří Hanzelka, Pavel Tigrid a další. Tyto nahrávky ukazují, jak důležité je tvořit vedle zpravodajství i složitější, komponované dokumentární pořady, které situaci s odstupem reflektují a přinášejí nadčasové úvahy a reakce.

Uchovány jsou díky tomu názory formulované tak, jak se to nehodí pro tribunu na náměstí, zatímco intimita rozhlasového studia jim vysloveně prospívá. „Ty nahrávky překvapují tím, na co všechno jsme z myšlenek a odkazu Listopadu 1989 za těch 30 let zapomněli,“ je přesvědčen dramaturg Tomáš Černý.

Sametové Rádio Retro

Sametové Rádio Retro začne vysílat o půlnoci z 16. na 17. listopadu a jeho smyčka poběží až do 5. prosince. Poslouchejte ho na webu rozhlas.cz, na Play.cz, v mobilní aplikaci iRadio nebo v pozemním digitálním vysílání DAB+.