Řada žen se o dítě naučí starat až ve vězení, překvapuje ředitelka věznice

10. listopad 2017
Gabriela Slováková

„I když je člověk vrah, neznamená to, že bychom mu neměli pomoct,“ říká ředitelka ženské věznice ve Světlé nad Sázavou Gabriela Slováková. Kriminalita žen se u nás na celkovém počtu pohybuje kolem 7 procent. Jak se žije v českých věznicích? Překvapí ji něco i po sedmi letech, kdy věznici řídí?

„Mám pocit, že čím déle jsem ve věznici, tím víc mě věci překvapují. Je šílené potkávat takovou spoustu osudů. Momentálně je tam kolem 900 žen. Hodně s nimi pracujeme, ale zlomový okamžik je po propouštění. Pokud nemá pomocnou ruku, tak to nezvládne,“ říká Gabriela Slováková.

„Každý vidí velký pokrok, přesto vězeňství pořádně nefunguje. Já nemohu zachránit oběti, změnit společenské mínění. Ale lidé ve vězení jsou především lidé, a až potom vězni.“ Ve vězení může skončit každý velmi rychle. Stačí chvika nepozornosti za volantem, nezaplacení alimentů, řízení bez řidičáku...


I když je člověk vrah, neznamená to, že bychom mu neměli pomoct. Pro mě je zásadní, jak se staví k budoucímu životu. To, co provedl, už nezměníme.Gabriela Slováková

V pubertě potkaly špatného kluka...

Ve Světlé je spousta žen za drogy. „V pubertě potkaly špatného kluka. Ze studentky gymnázia je najednou kriminálnice, která je závislá a krade. Je tu řada žen, které se předlužily, a už jsou z nich podvodnice.“ Kriminalita žen mírně stoupá. Řešením můžou být alternativní tresty.

„Odsouzenou narkomanku bych dala na terapii. Ne do věznice, kde je 900 lidí,“ uvažuje Slováková. „Představte si, že sdílíte prostor s někým, koho nesnášíte. Může se stát, že doktorka práv odsouzená pro podvod, je v osmilůžkovém pokoji s feťačkou, která je u nás podesáté. Je tu ale i skupina lidí, která tu přežívá úplně v pohodě.“

Starat se o dítě se učí až u nás

Jak se měří úspěšnost vězeňského zařízení? „U nás tím, kolik žen pracuje, kolik z nich splácí dluhy, kolik jich dokážeme zařadit do vzdělávacích programů. Často jsou negramotné.“ Ve vězení je i oddělení matek s dětmi. Funguje už 15 let.

Jiří Holoubek a Gabriela Slováková

„V tomto programu je recidiva něco málo přes 10 %. Matka se o dítě venku třeba nestarala, u nás se to teprve naučí. Mají samostatný pokoj. Funguje to tu jak v mateřské školce. Je i možnost jít s maminkou do zoo, do parku.“ Unikátní je i projekt Běh se žlutou stužkou.

Štafeta s vězni

„ Běháme v Praze maraton, půlmaraton, štafety. Pomyslný štafetový kolík si předává zaměstnanec věznice s vězněm, vězeň s obětí. Běhají zaměstnavatelé. Při běhu nevíte, kdo je ředitel věznice, vězeň nebo topmanažer pojišťovny. Projekt ukazuje, že pokud vězňům pomůžeme, je to prospěšné pro všechny.“

Jak vypadá všední den ve věznici? Má smysl stavět nové věznice? Jaká byla spolupráce na dokumentu Máma z basy? Více uslyšíte v archivu.

Spustit audio
autor: Zdenka Kuchyňová