Rada pro tetno den - 18.6.
Jak se stát degustátorem medu
Víte, že také na med se vztahují přísná pravidla specializované degustace? Zjišťuje se při nich vedle jiného konzistence, barva, chuť a vůně medu. Vzorky posuzuje anonymně skupina několika degustátorů. Mezi ochutnávkami musí dělat přestávky. Přitom osvěžují chuť kousky jablka. Dvě hodiny před ochutnávkou nesmějí degustátoři jíst, hodinu před nesmějí pít kávu, čaj ani alkoholické nápoje či kouřit. Těsně před ochutnávkou i během ní mohou pít jen čistou vodu.
Degustátoři nesmějí používat k osobní hygieně výrazné parfémy. Med se k degustaci podává v širokých vinných sklenkách se stopkou a je vytemperován na teplotu místnosti. Vzorek se postupně posuzuje zrakem, čichem a chutí. Degustátoři by měli mít k posuzování chutí a vůní talent, ale i tak musí své schopnosti rozvíjet tréninkem. Práh vnímání například posilují ochutnáváním různě silných vodních roztoků cukru, kyseliny citronové, soli hořčin. Chuťovou paměť si tříbí opakovaným ochutnáváním již typických medů v intervalech dvou až tří hodin.
Chcete si vyzkoušet své schopnosti? Tady je základní návod: Vůni posuzujeme pomalými rytmickými vdechy s nosem na okraji sklenice. Vdechujeme dostatečně dlouho, až začneme vnímat dané aroma. Snažíme se důkladně rozeznat jednotlivé složky vůně a zapamatovat si je.Med v ústech podržíme delší dobu, prosliníme ho a posunujeme po jazyku dozadu. Podle citlivosti jednotlivých chuťových buněk zaznamenáváme rozdíly v chuti – od špičky ke kořenu jazyka jsou buňky citlivé na sladkost, kyselost, slanost a hořkost.
Další zajímavosti o medu, včelařství i včelách najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka