Rada pro tetno den - 15. července
Jak pěstovat čilimníky neboli janovce?
Tyto keře v plném květu dokáží uchvátit každého. Kdo je poprvé vidí v plném květu, je uchvácen. Násada poupat na metlovitých větvičkách s drobnými lístky bývá bohatá a krásně barevné a voňavé rozvité květy poskytnou nádhernou podívanou. Zkrátka chceme–li mít na zahradě atraktivní keře, zkusme čilimníky. Čilimníky jsou stálezelené i opadavé. Ve volné přírodě rostou po celém Středomoří, ve střední a západní Evropě a na Kanárských ostrovech. Botanických druhů je známo kolem 70, v zahradách se však spíše setkáváme s mnoha různými pestrokvětými kříženci, jichž bylo vyšlechtěno několik set. Čilimníky podle druhu dorůstají výšky od asi 20 cm do 250 cm.
Tyto rostliny milují slunce a sušší stanoviště, proto jim vyhovuje poloha s jižní či západní orientací a dobře prosychající, nejlépe hlinitopísčitá půda s dobrou drenáží. Jsou citlivé na přemokření, zvláště při nízkých teplotách. Sucho naopak snášejí poměrně dobře, plně ujmuté, vzrostlé čilimníky je třeba zalévat pouze v době květu nebo při déletrvajícím suchu. Rostliny nesnášejí častější přesazování, na výživu nejsou náročné, hnojit je nemusíme. Pokud chceme zajistit v dalším roce bohatou násadu květů, musíme pravidelně zkracovat odkvetlé výhony asi o třetinu až polovinu. Nikdy však neřežeme do starého dřeva, z kterého již rostliny nedokáží zregenerovat. Seříznuté větvičky můžeme použít pro množení řízkováním: Asi 10–15 cm dlouhé řízky celkem snadno zakořeňují v písku či v písku smíchaném se zeminou v poměru 2:1. Nařízkované rostliny budou geneticky a tudíž i vzhledově stejné jako rostliny mateční. Čilimníky můžeme snadno množit i výsevem, „potomstvo“ se však bude od mateřské rostliny více či méně odlišovat, hlavně v barvě květů.
Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete na našich webových stránkách ireceptar.cz. Celý článek najdete v červencovém čísle časopisu Receptář.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.