Rada pro tento den - 9.10.

9. říjen 2008
Rada pro tento den

Říjen je vhodnou dobou pro výsadbu živých plotů. Včera jsme radili, jaké rostliny do živých plotů vybrat, dnes jsme z posledního čísla časopisu Receptář vybrali rady, jak živý plot založit a jak o něj pečovat.


Při nákupu sazenic důkladně zkontrolujeme jejich stav - rostliny nesmějí být přeschlé, musí mít svěží barvu a nové rostoucí výhony a především dostatečně velký a dobře zabezpečený kořenový bal. Pro výsadbu jsou vhodnější rostliny zapěstované v květináčích, které mívají kořenový bal větší, lépe a rychleji se ujímají a můžeme je sázet téměř kdykoliv od jara do podzimu. Rostliny s volným kořenovým balem je nutno po výsadbě pečlivě zalévat. Také jim déle trvá, než zakoření a začnou růst. Jsou však většinou výrazně levnější než rostliny v květináčích. Po výsadbě musíme dbát, aby byla zemina kolem rostlin stále mírně vlhká - hlavně za teplých slunných dnů zaléváme každý den. Vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi je různá, podle vzrůstnosti i rychlosti růstu jednotlivých druhů, většinou se doporučuje vzdálenost kolem 30-50 cm - obecně se dá říci, že by vzdálenost měla být taková, aby se rostliny začaly zapojovat do "stěny" plotu během dvou až tří let. Velice důležitý je u živých plotů jejich střih, nové výhony bychom nikdy neměli nechat příliš přerůst. Nově vysazené rostliny by pak rostly do délky, nevětvily se a pomaleji by se zapojovaly do stěny. Na starších rostlinách pak nestříhané výhony dřevnatějí a špatně se sestříhávají. Stěny plotu bychom měli sestříhávat vždy o něco více v horní části než v dolní. Pokud totiž necháme širší vršek, jde k dolním větvím méně světla a ke kořenům méně vláhy a plot pak odspodu většinou prosychá. Přes sezonu živé ploty pravidelně hnojíme hnojivy vhodnými pro danou rostlinu, na konci léta použijeme hnojivo s malým obsahem dusíku a zvýšeným obsahem draslíku a hořčíku. To podpoří vyzrávání mladých výhonů a rostliny dobře přípraví na zimu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.