Rada pro tento den - 8.1.
Z prvního letošního čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady, jaké rostliny vysadit na skalku, aby byla ozdobou zahrady i v zimním období.
K tomuto účelu jsou vhodné odolné stálezelené rostliny. Naše klimatické podmínky naštěstí vyhovují skalničkám z téměř všech světových vysokých hor a pohoří. Působivě vypadají zakrslé jehličnany, vysadit můžeme rovněž nižší polokeře, jako jsou vřesy, hebe a mateřídoušky nebo kapradiny či okrasné trávy. Uvádíme tipy na další vhodné skalničkové rostliny.
Lomikámen (Saxifraga) patří se 400 druhy a stovkami dalších kultivarů k nejbohatšímu rodu skalniček. Rostliny se rozrůstají do hustých bochánků nebo plochých trsů. Některé kultivary svými růžicemi vytvářejí celé koberce, jiné vzhledem připomínají mech. V závislosti na druhu lomikameny prospívají jak na slunci, tak i ve stínu, a kvetou již od února až do července.
Netřesk (Sempervivum) je jednou z nejoblíbenějších skalniček. Vyznačuje se dužnatými listy v hustých hvězdicovitých nebo hlávkovitých růžicích, které mohou mít zelenou, modravou, červenou, fialovou i žlutavou barvu. Zakořeňuje i v těch nejužších spárách. Odumřelé květy a růžice odstraňujeme. Je také třeba vědět, že netřesky nesnášejí přemokření.
Plamenka (Phlox) Tento rod zahrnuje i skalkové druhy, které se rozrůstají do velkých ploch. Jsou zajímavé čárkovitými, smaragdově zelenými listy, připomínajícími jehlice, nad kterými se od května objevují nápadné květy v sytých barvách od bílé přes růžovou, světle modrou až fialovou či dokonce po karmínově červenou. Pokud se plamenky příliš rozrůstají, můžeme je ihned po odkvětu zkrátit zpětným střihem.
Mohli bychom zde jmenovat ještě řadu dalších stálezelených druhů skalniček jako jsou pryšec myrtovitý, rozchodník, tařička, pelyněk, štěničník, devaterník, úrazník šídlolistý, hvozdík, dryádka, azorela, tařice, sivutka a mnoho dalších.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka