Rada pro tento den - 4.12.

4. prosinec 2008
Rada pro tento den

Z nového čísla časopisuReceptář, které vychází tento týden, jsme vybrali rady čtenáře Jaroslava Tomance ze Vsetína. Víte, jak využít dešťovou vodu?

Pan Tomanec využívá již přes 20 let skleníkový zavlažovací systém, který je napájen dešťovou vodou sváděnou ze střech do sudů. U okapového svodu nahradil původní klapku s odvodem nálevkou s kónickým nátrubkem, do něhož lze zasunout hadici. Nálevku vyrobil z pozinkovaného plechu. Hadici pak nasunul do okapového svodu a vytlačil ji až nahoru do otvoru v okapu, kde je umístěna nálevka. Pan Tomanec dále radí: Aby se nálevka neucpávala spadaným listím, připevníme k ní izolovaným drátem sítko (perlinku). Hadice pevně připevněná k nátrubku nálevky odvádí vodu do sudů, z nichž ji pak čerpá zavlažovací systém. Ten vyrobíme například ze starých novodurových trubek od WC, které horkovzdušnou pistolí pospojujeme tak, aby je bylo možné natáhnout po obou stranách středové cestičky ve skleníku a v čele propojit koleny. Do potrubí pak ve vzdálenostech asi 25 cm navrtáme otvory o průměru 3 - 4 mm. Do podezdívky v čele skleníku vyvrtáme otvory, kterými vyvedeme volné konce potrubí ven a tam k nim připojíme přívod vody ze sudů, a to přes T kus, aby potrubí vytvořilo smyčku. Při dešti voda otvory vystřikuje na vzdálenost až 50 cm - záleží na vydatnosti deště a výšce výlevky v okapu. Pokud neprší, ale v propojených sudech je voda, zavěsíme do jednoho z nich čerpadlo a hadici nasadíme na přívod T kusu. V takovém případě voda podle výkonu čerpadla stříká do vzdálenosti 1 - 2 m. Otvory v potrubí je vhodné nastavit tak, aby voda stříkala ve výšce 10 - 20 cm nad povrchem půdy. Pokud v sudech není voda, je možné zavlažovací systém napájet vodou z potoka nebo řeky. Celý zavlažovací systém lze vyrobit z vyřazených a nepotřebných částí s minimálními finančními náklady. Při větším dešti se mnohdy stává, že coulová hadice nestačí odvádět vodu, proto je lepší použít silnější. Záleží také na velikosti střechy.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.