Rada pro tento den - 3.5.
Z internetového Receptáře vybíráme užitečné rady a tipy.
Jak to udělat, aby nám víkendová zahrada dělala radost a přitom nebyla nadmíru náročná na údržbu?
Měli bychom pěstovat především trvalky, ovocné stromy a keře. Ovocné dřeviny poskytují stín, ochranu před větrem, jsou pohledné a jejich plody nám také udělají radost.
Z okolí si můžeme vybrat i vhodné planě rostoucí byliny i křoviny a přenechat jim i kousek místa na zahradě. Zahrada tak bude ladit s krajinou.
Rostliny, kterým se v daném místě dobře daří, můžeme získat i od sousedů, pokud nám darují semena nebo odkopky ze svých zahrádek.
Při zakládání květinového záhonu vysadíme více rostlin jednoho druhu. Vytvoří bohaté skupenství, které lépe přežije sucho nebo jiné nepříznivé podmínky, které mohou nastat v době naší nepřítomnosti.
K přednostem venkovských zahrad vždy patřilo souznění květin, bylinek a zeleniny.
Mezi vděčné a nenáročné bylinky a léčivé rostliny patří divizna, routa, dobromysl, bazalka, majoránka, máta, meduňka, kostival, kontryhel, šalvěj, pelyněk, pažitka, petržel kudrnka, libeček a kopr.
Do přirozené venkovské zahrady patří například modré a bílé zvonky, tulipány, nepřešlechtěné odolné růže, srdcovky, stračky, hvozdíky, hrachory, čínské karafiáty, vlčí boby, slézovky, náprstníky, kosatce, kopretiny, kaliny, plaménky, pivoňky, kdoulovce, rozmanité lilie, konvalinky, měsíčky, hortensie, slunečnice a floxy.
Další tipy pro venkovské a víkendové zahrady najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.