Rada pro tento den - 3.11.

3. listopad 2010
Rada pro tento den

Dnes poradíme, jak připravit růže, jahodníky a hortenzie na zimu.

U růží je zejména důležité ochránit před vymrzáním výhony v místě očkování. U běžných záhonových, keřových či popínavých růží to lze zajistit kopčením, kdy spodní třetiny rostlin zahrneme zeminou. Předtím výhony růží částečně zkrátíme asi o třetinu, aby se nám mezi keři lépe pracovalo. Po přihrnutí zeminy je dobré růže ještě přikrýt chvojím. Pokud jde o růže na kmíncích, je ochrana složitější. Pokud jsou kmínky dostatečně pružné, ohneme je, připevníme k zemi například drátěnými oky a korunku zahrneme zeminou. Kmínek obalíme chvojím. Pokud se nedaří stromkové růže ohnout, obalíme korunku i kmínek chvojím, nebo celou rostlinu zakryjeme bílou netkanou textilií – oba způsoby můžeme i zkombinovat. Před mrazem růže dobře ochrání i obal z papíru.

U jahodníků odstříhneme od matečních rostlin všechny výhony a krčky rostlin přihrneme zeminou. Je dobré rostliny ještě zakrýt chvojím nebo celý záhon překrýt netkanou bílou textilií. Převislé jahody je nutné na podzim přesadit ze závěsných květináčů na záhony a ošetřit je stejně jako jahody klasické. Zjara zakrytí odstraníme a když trsy začínají obrůstat, rozdělíme je na více dílů a zasadíme je do květináčů do nové čerstvé zeminy.

Jahodník po výsadbě na pěstební záhon (odrůda Sengasengana)

Neopadavé, takzvaně pokojové hortenzie musíme samozřejmě na zimu přestěhovat do bezmrazé místnosti. Pokud jde o venkovní hortenzie, proti mrazu je musíme zakrýt listím poměrně vysoko nad zem. Když bude násyp vysoký kolem 40 cm, lze celkem s jistotou počítat s tím, že zůstane živá část výhonů do výše alespoň 30 cm. Nestačí ovšem listí jen nahrnout okolo keře, ale keř listím celý prosypat. Nejlepší je listí bukové, které nesaje tolik vlhkosti a tudíž nehnije. Keře hortenzií svrchu ještě pokryjeme chvojím. Ze zimního kabátku hortenzie rozbalíme podle počasí zhruba od poloviny do konce března. Nejdéle v květnu by pak měly hortenzie znovu obrazit.

Další tipy najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...