Rada pro tento den - 30.10.

30. říjen 2009
Rada pro tento den

Z říjnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady, jak chovat dlouhosrsté křečky, takzvané angoráky, kteří jsou varietou zlatého křečka, snad nejoblíbenějšího hlodavce chovaného pro naše potěšení.

Vyšlechtěn byl rovněž dlouhosrstý křeček saténový s lesklou srstí a takzvaný rex se srstí zvlněnou - dokonce se tyto vlastnosti podařilo spojit, takže můžeme chovat i saténového křečka s dlouhou, zvlněnou srstí. Zdraví křečci včetně dlouhosrstých by měli mít jemnou, ale zároveň hustou srst, a to po celém těle včetně bříška, neměla by přes ni prosvítat kůže. Samečci dlouhosrstých křečků mají chlupy delší než samičky, až přes 7 cm, ale samozřejmě ne po celém těle, pouze na zádech a bocích, zrovna tak na obličeji jsou chlupy kratší. Ovšem i rovnoměrné dlouhé osrstění na celých zádech je ze šlechtitelského hlediska ideální stav, kterého všichni křečci dosahovat nemusí - mnozí chovatelé se spokojí s delší srstí na konci zad. Samičky mají obecně srst trochu kratší.

Křečci jsou čistotní a pořádní, o srst se pečlivě starají, češou ji a myjí packami. Dlouhosrstým křečkům však s péčí musíme pomoci, neboť takto dlouhou srst u nich příroda neměla v plánu. Srst je třeba pravidelně pročesávat, ovšem jemně a ohleduplně - pak se tato péče může křečkům i líbit. Osvědčený je zubní kartáček, kterým srst pomalu a postupně pročesáváme. Na konci procedury můžeme křečka odměnit pamlskem, aby měl česání spojené ještě s další příjemností. Křečky ale nikdy nekoupeme! Mokro i jen pouhá vlhkost jim škodí, protože pocházejí z vyprahlých pouští. Pročesávání srsti je však jediný nadstandard, který jim poskytujeme ve srovnání s péčí o krátkosrsté křečky. Angoráčci všech plemen totiž nejsou žádné princezny a potřebují pohyb a zábavu stejně jako krátkosrstí křečci. Jsou samotáři a úžasní přirození akrobati, angoráky tedy plně zabaví prostorná klec s prolézačkami, žebříky, houpačkami a schovávačkami všeho druhu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.