Rada pro tento den - 3. února

3. únor 2011

Vybrali jsme rady odborníka na chov barevných kanárů Jiřího Sitty, jak zahájit jejich chovnou sezonu.

S párováním je zapotřebí začít časně zjara, například již v lednu. Místnost, kde kanáry chováme, vytápíme na teplotu alespoň 15 °C, aby mláďata po vylíhnutí nenastydla. Páry k sobě vybíráme podle stejných barev, například červeného samečka k červené samičce. Zásadou je pářit intenzivního samce s neintenzivní samicí nebo obráceně. A samozřejmě ptáci nesmějí být příbuzní. Doporučuji na tři samičky připustit jediného samečka. Ráno odpáří jednu, v poledne druhou a večer třetí. Druhý den pořadí páření přeházíme a takto pokračujeme deset dní, aby všechna vajíčka byla oplodněná. Zpravidla sedmý den samička snese první vajíčko a každé následující ráno další. Celkem snese čtyři až pět vajíček. Sameček a samičky mají samostatné klece. Ptáky krmíme ráno, a to kanáří směsí. Zvlášť jim podáváme vaječnou míchanici, do které ještě přimícháme jemně nastrouhané vajíčko vařené natvrdo a nastrouhanou mrkev. Pro chov nezbytnou vaječnou míchanici doporučuji dovézt z Německa, ale lze ji zakoupit i u nás na ptačích výstavách a burzách. Během chovné sezony připouštíme kanáry dvakrát, podruhé již koncem května a nejpozději začátkem června, aby mláďata dostatečně zesílila a přepeřila do prvních podzimních výstav. V době, kdy se stará o kanárky, dáváme samičce vaječnou míchanici každý den. Přidáváme i naklíčenou řepu, a když začne růst pampeliška, dáváme samičce drobně nasekané pampeliškové listy. Do krmení samozřejmě přidáváme i různá barviva, abychom u mláďat podpořili jejich předpokládanou barvu. Šestý nebo sedmý den vylíhlé kanárky kroužkujeme. Zpravidla v třetím týdnu je přemístíme od matky do jiné klece a za dva měsíce je vypouštíme do voliéry. Je třeba mít na zřeteli, že barevní kanáři jsou přešlechtění – proto se například může stát, že samice po čtyřech dnech přestane mladé krmit. Pokud je nemáme možnost předat k jiným samičkám, zahynou. Někdy však stačí přemístit klec na jiné místo a samička začne mladé znovu krmit.
Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete v únorovém čísle časopisu Receptář nebo na našich webových stránkách praha.rozhlas.cz.

Další podrobnosti najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.