Rada pro tento den - 29.3.
Z internetového Receptáře vybíráme užitečné rady a tipy.
Duben klepe na dveře, a tak se mnozí chystáme vysévat na záhony zeleninu. Můžeme ji však dobře a účelně kombinovat s bylinkami.
Během dubna vysejeme téměř všechny druhy zeleniny, například mrkev, saláty, červenou řepu, hrách. Duben je však stejně ideálním časem pro výsev semen aromatických bylin. Vyséváme je na záhony nebo do nádob.
Vytrvalé druhy, jako je levandule, oregano, tymián, máta, šalvěj a další mohou vytvořit působivou bylinkovou zahrádku. Na okraj bylinkové zahrádky se hodí jednoletky a dvouletky, jako je kopr, anýz, fenykl, naťová petržel či koriandr.
Bylinky se ovšem hodí rovněž na zeleninové záhony, ať už mezi řádky nebo jako lem záhonů, který pomáhá výpěstky chránit před škůdci.
Které kombinace bylinek a zeleniny jsou vhodné?
bazalka + rajčata, okurky, cibuloviny kerblík + saláty a ředkvičky. Kdo má na zahradě problém se slimáky, měl by kerblík vyzkoušet. Kerblík slimáky odpuzuje.
koriandr + košťáloviny, okurky, jahody, červená řepa levandule + saláty, růže majoránka + mrkev saturejka + fazole a cibuloviny tymián + veškerá zelenina, především listováDuben je rovněž vhodnou dobou pro výsev a domácí předpěstování cuket, melounů a okurek.
Další podrobnosti o bylinách naleznete stránkách časopisu Receptář www.ireceptar.cz.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.