Rada pro tento den - 28.12.

28. prosinec 2009

Z prosincového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady inženýra Petra Filipa z Lužice na Hodonínsku, jak chovat kalifornské žížaly.

Tento středoškolský profesor se počátkem devadesátých let přestěhoval na Moravu z Roztok u Prahy. Kalifornské žížaly, jejichž chov mu doporučil kamarád, postavily na nohy zanedbanou zahradu, kterou inženýr Filip získal zároveň s domem. Kvalitním humusem vyprodukovaným žížalami začal stromy hnojit, a ty se velmi rychle vzpamatovaly a zesílily. A to natolik, že se dokázaly ubránit chorobám a škůdcům bez jakékoliv chemie. Rozmnožil se také užitečný hmyz jako například slunéčka a stromy začaly dávat až trojnásobnou úrodu! Co tedy zájemcům o chov užitečných žížal doporučit? Základní poměr množství odpadu k množství žížal je deset ku jedné - například na tři metráky odpadu je potřeba třicet kilogramů žížalí násady. Záleží ovšem i na složení odpadu a dalších podmínkách. Pokud chceme na zahradě založit kompost speciálně pro žížaly, vrstvíme biologický odpad do pásů až 3 m širokých a 1 m vysokých a dbáme na ideální vlhkost a teplotu. Optimální vlhkost zjistíme tak, že pokud z hrsti kompostu rukou vymáčkneme několik kapek, je vše v pořádku. Když se nám to nepodaří, je třeba kompost pokropit. Nesmíme to však přehnat, ze zcela mokrého kompostu se žížaly odplazí pryč. Pokud jde o teplotu, optimální jsou hodnoty do 30 °C. Ve velkém kompostu však teplota může snadno stoupnout i přes 40 °C. Správnou teplotu poznáme snadno - pokud do kompostu vložíme ruku, měli bychom cítit příjemné teplo, ruka by nás neměla pálit. Standardní 18-20kilový pytel násady stojí 500 Kč. Zdá se to možná hodně, ale žížaly dokáží zpracovat na vysoce kvalitní přírodní hnojivo opravdu téměř všechno, přičemž vzniklý takzvaný vermikokompost odpovídá pětině objemu žížalami zpracovaného odpadu. Navíc páchnoucí odpady jako hnůj, kejda nebo slepičince žížaly zpracovávají velmi rychle, takže nelibě zavánějící hromady brzy přestanou být cítit.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.