Rada pro tento den - 27.8.

27. srpen 2008
Rada pro tento den

Ze srpnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady veterináře doktora Oty Ondráčka pro chovatele koček, tentokrát na téma kastrace.

Rozhodnutí vykastrovat kočku, kterou chováme jako domácího mazlíčka, pan doktor Ondráček vřele doporučuje a dodává: Zvláště pak chovatelům doporučuji tento zákrok provést u kocoura, který vede volný život a často se rád toulá po okolí bydliště. Říjící kočky jsou pak stejně hlučné, ne-li ještě hlučnější než kocour. S vykastrováním kočky bychom měli vyčkat, až bude pohlavně dospělá. Nejvhodnější je období po prvním mrouskání nebo po prvních koťatech. U kocoura je tento problém poněkud složitější, protože dospívá až ve věku kolem jednoho roku. Tou dobou si také začíná značkovat močí své teritorium. Po kastraci se značkováním a touláním sice přestane, ale také se změní jeho povaha. Může ztratit zájem o své okolí, které měl dříve v oblibě. Není se třeba obávat zvýšení jeho hmotnosti. Tento problém hrozí jen v případě, když bychom zvíře nechali vykastrovat v pozdějším věku. Po operaci bude kocour trochu omámený, ale jeho stav se v krátké době bez obtíží upraví. Kočka potřebuje po kastraci na rekonvalescenci přibližně 24 hodin. Kočkám, zejména mladším, lze také podávat antikoncepci v tabletách.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.