Rada pro tento den - 27.8.

27. srpen 2008
Rada pro tento den

Ze srpnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady veterináře doktora Oty Ondráčka pro chovatele koček, tentokrát na téma kastrace.

Rozhodnutí vykastrovat kočku, kterou chováme jako domácího mazlíčka, pan doktor Ondráček vřele doporučuje a dodává: Zvláště pak chovatelům doporučuji tento zákrok provést u kocoura, který vede volný život a často se rád toulá po okolí bydliště. Říjící kočky jsou pak stejně hlučné, ne-li ještě hlučnější než kocour. S vykastrováním kočky bychom měli vyčkat, až bude pohlavně dospělá. Nejvhodnější je období po prvním mrouskání nebo po prvních koťatech. U kocoura je tento problém poněkud složitější, protože dospívá až ve věku kolem jednoho roku. Tou dobou si také začíná značkovat močí své teritorium. Po kastraci se značkováním a touláním sice přestane, ale také se změní jeho povaha. Může ztratit zájem o své okolí, které měl dříve v oblibě. Není se třeba obávat zvýšení jeho hmotnosti. Tento problém hrozí jen v případě, když bychom zvíře nechali vykastrovat v pozdějším věku. Po operaci bude kocour trochu omámený, ale jeho stav se v krátké době bez obtíží upraví. Kočka potřebuje po kastraci na rekonvalescenci přibližně 24 hodin. Kočkám, zejména mladším, lze také podávat antikoncepci v tabletách.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.