Rada pro tento den - 26.7.

26. červenec 2007

Z červencového čísla časopisu Receptář jsme pro vás vybrali další rady, které užitkové rostliny můžeme pěstovat spolu, protože se dobře snášejí, a které se naopak nesnášejí.

Kedlubny
Zasadíme-li kedlubny spolu s červenou řepou, porostou oba druhy lépe. Zasadíme-li je však blízko rajčat, obě zeleniny zvadnou.

Mrkev
Zimní mrkev je dobré vysévat vedle podzimního póru, cibule, fazolí, hrachu či vedle salátu - vzájemně si podporují svůj růst. Před škůdcem pochmurnatkou můžeme mrkev ochránit vysazením póru, cibule nebo šalotky. Jiným účinným prostředkem je pravidelný postřik odvarem z kopřivy. Proti háďátku k mrkvi vysadíme aksamitník.

Okurky
Salátovým okurkám i nakladačkám se bude dařit ještě lépe, pokud bude jejich sousedem kopr, hrách, koriandr, kmín nebo fenykl. Pokud u okurek vysadíme kopr, získají intenzivnější chuť a vůni. Proti háďátku je dobré zasadit poblíž aksamitník vzpřímený.

Pór
Podzimní pór má rád za společníky zimní mrkev a celer. Tyto druhy zeleniny se navzájem příznivě ovlivňují. Proti molíku se doporučuje listy póru preventivně postříkat nálevem z kopřiv. Rady jsou od Evy Bakešové z Oldřichova v Hájích.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.